Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trosce o dziecko

Robert Duchowski
Robert Duchowski
W naszej redakcji gościł dr n. med. Cezary Partyka, ginekolog-położnik. Czytelnicy dzwonili z pytaniami dotyczącymi przebiegu ciąży.

- Czy badania genetyczne są w stanie określić na co ewentualnie może chorować dziecko?
- Badania genetycznie nie mówią jednoznacznie, czy płód będzie miał wadę. Takie badanie określa tylko prawdopodobieństwo zachorowania na określoną chorobę.

- Mam 45 lat i chciałabym mieć dziecko. Kilkanaście lat temu poroniłam i nie mam jeszcze dzieci. Czy mogę się o nie starać teraz?
- Powinna pani zrobić badania genetyczne. Prawda jest taka, że u kobiet po 35 roku życia komórki rozrodcze ulegają pewnym zmianom. Skierowanie na takie badanie otrzyma pani w swojej przychodni.

- Moja synowa już dwa razy poroniła. W szpitalu powiedzieli, że prawo do badań genetycznych przysługuje dopiero po trzecim poronieniu. Co zrobić w takiej sytuacji?
- Poronienia są bardzo powszechne i mają wiele przyczyn. Synowa powinna przede wszystkim zgłosić się do swojego ginekologa i porozmawiać z nim. Jeśli nie jest z niego zadowolona, to powinna zmienić go na innego lekarza. Rozmowa i wnikliwy wywiad z pacjentką często wystarczą do określenia przyczyn poronień. Jeśli chodzi o badania refundowane, to z tym pytaniem najlepiej zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Czy jeśli chciałabym zajść w ciążę, powinnam wcześniej zrobić jakieś badania?
- Pół roku przed planowaną ciążą można zacząć brać kwas foliowy. Badania nie są wymagane, jeśli pacjentka nie jest na nic chora.

- Ile razy w trakcie ciąży powinnam zrobić badania USG?
- Badania na ultrasonografie powinno się zrobić cztery razy w ciągu całej ciąży: w dziesiątym, szesnastym, dwudziestym czwartym i trzydziestym trzecim. Do tego dochodzą poszczególne badania, ale określony ich harmonogram powinien znać każdy lekarz.

- Jeśli będzie się działo coś złego, a nie będzie mojego lekarza prowadzącego, to co powinnam zrobić?
- W każdym szpitalu ciężarne przyjmowane są bez skierowania. Wtedy lekarz na izbie przyjęć decyduje, jakie zrobić badania.

- Czy podczas ciąży mogę jeść wszystko?
- Można jeść wszystko i bez ograniczeń, dobra jest dieta wysokobiałkowa, bogata w witaminy. Chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo, wtedy dietę dobiera się indywidualnie.

Wysłuchała Natalia Geldner

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto