MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu roku odeszło wielu wybitnych szczecinian

GJ
GJ
Henryk Boehlke (na zdjęciu)Malarz, scenograf.

Urodził się w 1920 roku w Golubiu-Dobrzyniu pod Toruniem. Przed II wojną światową rozpoczął studia w warszawskiej ASP. W czasie wojny został wcielony do Wehrmachtu, z którego uciekł i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Po wojnie został we Francji i zamieszkał w Paryżu. Tam rozpoczął też studia w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1946 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Szczecinie, gdzie był jednym z założycieli klubu 13 Muz. Pracował jako nauczyciel w liceum plastycznym. Specjalizował się głównie w portretach, namalował ich około tysiąca. Zmarł 19 grudnia 2006 roku.

Ryszard Liskowacki
Pisarz, dramaturg, poeta, dziennikarz i publicysta. Urodził się 12 lipca 1932. Jako pisarz zadebiutował w 1951 r. Do Szczecina przyjechał trzy lata później. W latach 1961-63 był kierownikiem literackim Teatru Lalek Pleciuga, a w latach 1963-64 szczecińskich Teatrów Dramatycznych. W latach 1968-71 redaktor naczelny Szczecińskiego Ośrodka TVP, później członek redakcji kilku pism, m. in. " Głosu Szczecińskiego", miesięcznika "Spojrzenia", "Kultury", "Morza i Ziemi", którego był założycielem i redaktorem naczelnym. Był autorem ponad 40 książek, w tym wielu przeznaczonych dla młodzieży. Zmarł 16 grudnia 2006 r.

prof. zw. dr inż. arch. Stanisław Latour
Od 1953 roku mieszkał i pracował w Szczecinie jako organizator i pierwszy kierownik prac projektowych P.P.PKZ. Od 1970 r. był pracownikiem dydaktyczno - naukowym w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Szczecińskiej. Praca zawodowa profesora na politechnice to ogromny dorobek dydaktyczny, naukowy, twórczy i organizacyjny w tym: kierowanie pracami dyplomowymi 150 studentów i wypromowanie 9 doktorów. Zmarł 20 października 2007 roku. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Miał 81 lat.

Władysław Daniszewski
Urodzony w 1929 roku, zmarł w marcu tego roku. Miał 78 lat. Przez 5 lat był redaktorem naczelnym Polskiego Radia Szczecin. Bardzo ceniony szczeciński dziennikarz i publicysta. Z mediami związany również po przejściu na emeryturę. Publicysta czasopism "Obraz", "Robotnik Pomorza Zachodniego", "Solidarność Radia i Telewizji" i "Robotnik". W latach '70 współpracował również z TVP do 1982 roku. Znany również jako kierownik Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego.

Jerzy Zimowski
Przez wiele lat był prokuratorem w Prokuraturze Rejonowej w Szczecinie, później pracował jako radca prawny. Razem z Andrzejem Milczanowskim prowadził filię Biura Interwencji, które zajmowało się udzielaniem pomocy represjonowanym przez peerelowskie służby. W latach osiemdziesiątych był dyrektorem biura prawnego zachodniopomorskiej Solidarności. W grudniu 1981 roku został internowany. Wolność odzyskał rok później. Brał udział w strajkach w 1988 r. Po roku '89 był posłem i wiceministrem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przez ostatnie lata swojego życia pracował jako adwokat w Warszawie. Był mężem publicystki Janiny Paradowskiej. Zmarł 16 sierpnia w Odessie, gdzie spędzał urlop. Miał 66 lat.

Arcybiskup Kazimierz Majdański

Urodził się 1 marca 1916 roku w Małgowie. W roku 1934 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W czasie wojny był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Wyświęcony w Paryżu na kapłana 29 lipca 1945 roku. 1 marca 1979 Jan Paweł II mianował go biskupem Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W 1987 był inicjatorem i organizatorem wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. Przyczynił się do rozwoju i poszerzenia diecezji, co dało podstawy do podniesienia Szczecina do rangi metropolii w marcu 1992 r. Zmarł 29 kwietnia w Łomiankach k. Warszawy.

Brunon Gościniak
Muzyk i kompozytor. Przez blisko 20 lat prowadził Ręczno-Nożną Kapelę Przydrożną. W Szczecinie mieszkał od 1946 roku. Kierował i współtworzył wiele zespołów estradowych. Współpracował m.in. z Filipinkami i Hajduczkami. Pisał muzykę do sztuk teatralnych, audycji radiowych, widowisk TV, kabaretów, piosenek. Zmarł 13 grudnia 2006 w wieku 73 lat.

Ksiądz Piotr Pryma
Urodził się 17 maja 1961 roku. 14 grudnia 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił obowiązki wikariusza w parafii NSPJ w Gryficach oraz parafii św. Rodziny i św. Ottona w Szczecinie. Sprawował też funkcję kapelana ks. biskupa Kazimierza Majdańskiego. Gdy w roku 1991 został powołany Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, pierwszym dyrektorem został właśnie ks. Piotr Pryma. 1 sierpnia 1993 r. został powołany na proboszcza parafii św. Trójcy na Krzekowie. Zmarł 28 marca po długiej chorobie.

Ewa Kołogórska
Aktorka i reżyserka. Urodziła się w Krakowie w 1925 roku. W 1935 r. zadebiutowała w teatrze zawodowym rolą Maryń w "Ptaku" Szaniawskiego. W czasie wojny została wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Po wyzwoleniu długo wracała do zdrowia. W 1950 r. kończy Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Tego samego roku przyjechała do Szczecina, gdzie zadebiutowała jako Mela w "Moralności pani Dulskiej". Przez kilka sezonów po 1958 r. występuje w Poznaniu, Teatrze Narodowym w Warszawie, w Koszalinie. Wróciła do Szczecina w 1963 r., by grać (m.in. Elwirę w "Mężu i żonie", Balladynę) i reżyserować (m.in. "Balladynę", "Wujaszka Wanię", "Dom kobiet") w tutejszych Teatrach Dramatycznych (do 1975). Zmarła 25 października w wieku 82 lat.

Jan Trzeciak
Nauczyciel, długoletni dyrektor I LO w Szczecinie. Jako nauczyciel pracował przez 40 lat. 32 lata uczył fizyki w szczecińskiej "jedynce". W 1991 r. został dyrektorem szkoły. W marcu 2007 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł po długiej chorobie, 29 czerwca. Na pogrzeb przybyły setki jego wychowanków.

Ksiądz Przemysław Redes
Urodził się 6 lutego 1976 w Szczecinie. Ukończył XI Liceum Ogólnokształcące. W maju 2002 roku został wyświęcony na kapłana. Początkowo pracował w Świnoujściu jako kapelan w Duszpasterstwie Ludzi Morza "Stella Maris". Następnie został wikariuszem parafii św. Mikołaja w Szczecinie przy ulicy Golisza na Żelechowej. Zginął tragicznie w wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami 22 lipca w drodze z sanktuarium w La Salette niedaleko Grenoble we Francji. Miał 31 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto