Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, inwazja biedronek!

dorotan
dorotan
Piękna pogoda, słońce świeci wyszliśmy z synem do ogródka. Nagle - co ja widzę?! Mnóstwo biedronek! Nie naszych siedmiokropek, ale wielokropki czerwone, pomarańczowe i czarne.

Cały blok w biedronkach wyglądał niesamowicie. Przyjrzałam się bliżej i przypomniałam sobie, że już czytałam o tych owadach w maju. Jestem przerażona, że one zjadają nasze polskie siedmiokropki.

Inwazyjna biedronka Harmonia axyridis

Od co najmniej 2006 roku mamy w Polsce nowy gatunek biedronki. Jej łacińska nazwa to Harmonia axyridis , ale w mediach coraz częściej bywa określana polskim mianem "arlekin" od jej angielskiej nazwy "harlequin ladybird".

Po raz pierwszy w Europie "dzikie" arlekiny zostały odnotowane w 1999 roku w Niemczech. Następnie gatunek pojawił się w Belgii (2001), Holandii (2002), Francji, Szwajcarii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii (2004), Włoszech, Austrii, Czechach, Polsce i Danii (2006) oraz Norwegii i Szwecji (2007). Od paru lat biedronka jest również obecna w Ameryce Południowej, a ostatnio została stwierdzona na południu Afryki.

Inwazja H. axyridis jest niekorzystna dla środowiska naturalnego i człowieka
H. axyridis jest gatunkiem bardzo ekspansywnym. Zwykle po wkroczeniu na nowe tereny bardzo szybko staje się tam jedną z najliczniejszych biedronek.

Dzieje się to niestety kosztem gatunków miejscowych, których liczebność w następstwie pojawienia się intruza gwałtownie spada. Niektóre gatunki mogą nawet zostać całkowicie wyparte z zajmowanych wcześniej obszarów. Proces eliminowania rodzimych biedronek przez ekspansywnych przybyszów jest już wyraźnie widoczny w Ameryce Północnej, gdzie jednak sytuacja jest bardziej złożona niż w Europie, gdyż przed inwazją H. axyridis miała tam miejsce inwazja naszej rodzimej biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata).

Za sprawą obu tych biedronek, ale przede wszystkim dzięki H. axyridis, giną między innymi amerykańskie populacje biedronki dwukropki (Adalia bipunctata). Chrząszcz ten, jeden z najczęściej spotykanych w Europie przedstawicieli biedronek, jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku był równie pospolity w Ameryce Północnej. Po wkroczeniu siedmiokropki i H. axyridis jego liczebność zaczęła drastycznie spadać. Obecnie jest on w Ameryce Północnej bardzo rzadki, a w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych i Kanady stoi na granicy wymarcia.

Jak wygląda H. axyridis ?

H. axyridis jest biedronką dość dużą. Ma 6-8 mm długości, a więc mniej więcej tyle, ile nasza rodzima biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata).

Dorosłe chrząszcze H. axyridis cechuje bardzo duża zmienność ubarwienia pokryw. Mogą one być jasne (od jasnopomarańczowych do czerwonych) z czarnymi kropkami lub plamami lub czarne z czerwonymi plamami, ale zdarzają się też osobniki całkowicie jasne i całkowicie czarne.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto