Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędy Skarbowe przygotowane na czarny scenariusz

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Szykuje się gorący finisz składania zeznań podatkowych. Protest pocztowców czy pracowników urzędów skarbowych może utrudnić złożenie PIT-a.

- Mam nadzieję, że nie dojdzie do strajku - mówi Katarzyna Wełyczko z Prawobrzeża. – Strach pomyśleć co się będzie działo. Sama jeszcze nie złożyłam zeznania.

Jak przygotowały się do tego urzędy skarbowe?

W Szczecinie i w województwie zachodniopomorskim do 30 kwietnia wszystkie urzędy skarbowe wydłużają godziny pracy do godziny 18. W trakcie dyżurów przyjmowane będą wyłącznie zeznania PIT. Pozostałe sprawy podatkowe można załatwiać w standardowych godzinach otwarcia urzędów.

Również sobota 26 kwietnia będzie dniem pracy w urzędach skarbowych naszego województwa. Urzędy skarbowe będą otwarte w ten dzień w godzinach od 8.00 do 15.00.

Istnieje również możliwość składania zeznań za 2007 r. w siedzibie Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie, w godzinach pracy tej instytucji.

Izba Skarbowa w Szczecinie uspokaja, ze planowany na dni 28 – 30 protest w pracowników w urzędach skarbowych nie zakłóci ich pracy. W przypadku spełnienia się najgorszego scenariusza, przyjmowaniem zeznań rocznych zajmą się inni pracownicy funkcyjni w urzędzie.

- Zeznanie podatkowe można również złożyć w kancelarii urzędu skarbowego (nie ma wtedy konieczności oczekiwania w długiej kolejce), urzędomacie (jeśli dany urząd taki posiada) lub wysyłając je listem poleconym na adres urzędu skarbowego (datą złożenia zeznania jest data nadania w placówce Poczty Polskiej, czyli data stempla pocztowego) – tłumaczy Janusz Janowski, p.o. dyrektora IS w Szczecinie. - Dodatkowo 30 kwietnia będzie można składać roczne zeznania do skrzynek/urn, które będą wystawione w urzędach skarbowych do godz. 24.

W przypadku posiadania podpisu kwalifikowanego oraz zgłoszenia zamiaru rozliczania się z urzędem skarbowym drogę elektroniczną  z dochodów za 2007 r. można również rozliczyć się przez Internet.

Izba przypomina również, iż zapłata podatku, oprócz płatności w kasie urzędu skarbowego, może nastąpić w banku, na poczcie lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na rachunek organu podatkowego.

Uważaj, na błędy!

 Przede wszystkim, musimy dokładnie sprawdzić czy wpisaliśmy odpowiedni NIP. Nie chodzi tu tylko o pomyłkę z cyframi, ale o to, czy wpisaliśmy NIP pracodawcy, czy nasz.

Stosunkowo częstym błędem – nie tylko przy wypełnianiu PIT-ów – jest podanie mylnego numeru rachunku bankowego. Jeśli popełnimy ten błąd, urząd skarbowy nie będzie mógł nam przesłać pieniędzy. Pamiętajmy, że numer rachunku bankowego podajemy na formularzu NIP-3

Oświadczenie podatkowe koniecznie należy złożyć na aktualnym formularzu. PIT-y z poszczególnych lat różnią się od siebie w tak poważny sposób, że taki błąd uniemożliwi rozliczenie.
PIT-y mają kilkaset rubryk. Bardzo łatwo pomylić się przy przenoszeniu, szczególnie ze strony na stronę.

Pamiętajmy o zaokrąglaniu kwot. Niektóry zaokrąglamy do złotego, inne do dziesiątek groszy. Jest to zapisane w formularzu. Ważne jest, aby kwotę z „5” na końcu zaokrąglić w górę. Korzystając z ulg należy wypełnić nie tylko zwykły PIT, ale także załącznik.

Jeżeli rozliczamy się razem z małżonkiem, pamiętajmy o wpisaniu jego danych. Zaskakująco często zdarza się, że wypełniający PIT podatnik zapomina o mężu lub żonie. Trzeba także konsekwentnie stosować kolejność w obliczaniu podatku małżonków.
 
Osoby, które mają kilka źródeł dochodu mogą zapomnieć o wpisaniu jednego z nich. To, niestety, nie zostanie potraktowane jako zwykła pomyłka. Pamiętajmy, że akurat takie zaniedbanie jest bardzo łatwe do wykrycia podczas kontroli.

Dość częstym zaniedbaniem jest brak faktur dokumentów potwierdzających prawo do ulgi. Najczęściej chodzi o brak faktur za opłacenie Internetu. To niedopatrzenie wychodzi na jaw podczas kontroli, a nie podczas samego składania PIT-u.
 
Emeryci powinni z kolei pamiętać, aby nie odliczać sobie składek na ubezpieczenie społeczne. Po prostu nie płaca tych składek.

Jeżeli już pomylimy się w zeznaniu, możemy złożyć korektę. Tu jednak trzeba pamiętać, że musimy wypełnić całe zeznanie od początku, nie tylko fragment z błędem.
 


Zobacz też: eMeMka zachęca: Zostaw 1 % w Szczecinie (wideo)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto