Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Szczecinie 2010. Jak radzić sobie z upałami (raport)

Redakcja
W słońcu mamy nawet 50 stopni. Lekarz radzi, jak przeżyć takie temperatury.


Zdrowa osoba dorosła musi wypić 2,5 litra płynów dziennie

- Osoby starsze bardzo często nie czują pragnienia, dlatego rodzina powinna przypominać im o konieczności uzupełniania płynów - zauważa Małgorzata Anna Czajkowska, lekarz specjalista II stopnia Medycyny Rodzinnej z Przychodni Medycznej Pramed. - Nie dotyczy to osób z niewydolnością nerek czy krążenia. Takim osobom nadmiar płynów może zaszkodzić.

Dzieci są ruchliwe, przez co tracą dużo wody z organizmu. Jeśli dziecko jest zdrowe również to my - rodzice powinniśmy pamiętać, by je poić.

Co pić i jak się ubrać?

Odpadają wszystkie napoje gazowane, najlepiej ugasza pragnienie i pomaga organizmowi przetrwać gorączkę woda mineralna niegazowana.

Możemy pić także soki, herbatę i inne płyny - byle bez bąbelków. Jeśli nie będziemy odpowiednio uzupełniać płynów z powodu obniżenia ciśnienia może dojść do omdlenia.

Warto pamiętać o ubraniu. W czasie upałów zakładajmy przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów. Nakrycie głowy przy wychodzeniu na słońce jest obowiązkowe. Jeśli tylko to możliwe szukajmy cienia i smarujmy się kremami z filtrem, unikajmy też słońca od godz. 10 do ok.16.

Opalanie rano albo po południu i nigdy po zażyciu lekarstwa

Długie narażanie skóry na promieniowanie jest szkodliwe i może powodować czerniaka, raka skóry. Opalanie z umiarem wytwarza w organizmie witaminę D3, która wzmacnia kości. By słońce nam nie zaszkodziło opalajmy się przed godz. 10 i po godz. 16.

Może okazać się, że mamy uczulenie na słońce. Kiedy po przebywaniu na słońcu poczujemy swędzenie, pojawi się wysypka, to powinno być sygnałem do całkowitego unikania promieni słonecznych i ukrycie się w cieniu. Wtedy przydadzą się duże kapelusze i okulary ochronne z filtrem.

Osoby, które przyjmują leki (np. antybiotyki, nawet zażyli tego dnia aspirynę) nie powinny wcale narażać się na promieniowanie słoneczne. Połączenie leków ze słońcem może poskutkować reakcjami fotoalergicznymi. Skóra zaczyna swędzieć, pojawia się wysypka.

Kiedy staniemy się bladzi, zaczniemy się bardziej pocić, pojawią się bóle głowy i kurcze mięśni, to może być efekt udaru słonecznego.

- Szybko wtedy znajdźmy chłodne, ale nie zimne miejsce - radzi lek. med. Małgorzata Anna Czajkowska. - Wachlujmy twarz, ciało i zraszajmy się wodą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto