Nasza Loteria

Umowa projektowa na elektrownię jądrową podpisana. Premier Mateusz Morawiecki: Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Umowa projektowa na elektrownię jądrową podpisana. Premier Mateusz Morawiecki: Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej
Umowa projektowa na elektrownię jądrową podpisana. Premier Mateusz Morawiecki: Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej Piotr Nowak / PAP
- 27 września to dzień, w którym Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie uroczystości zawarcia umowy projektowej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa została podpisana pomiędzy Polskimi Elktrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechte.

- Dzisiaj podpisujemy umowę dot. budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę polsko-amerykańską na trzech polach: bezpieczeństwa, energetyki i na polu gospodarczym - powiedział w chwili zawarcia umowy Premier RP Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej odbywającej się w Arkadach Kubickiego dodał, że wiek XXI należy do atomu.

- Nie znamy technologii, które mogą w przyszłości nadejść, dlatego nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które dzisiaj jest technologicznie sprawdzone i zweryfikowane, co do bezpieczeństwa, jest właśnie energetyka jądrowa. Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej - dodał premier.

Premier przyznał, że budowa elektrowni jądrowej ma dla Polski znaczenie fundamentalne.

- W czasie zawirowań geopolitycznych, współpraca przy budowie tej elektrowni ma fundamentalne znaczenie. Dzisiaj rozmawiamy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym, najnowszych technologiach, a także o bezpieczeństwie w szerokim rozumieniu tego słowa. Dzisiaj stawiamy ten decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które są niestabilne - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego w czasach naszych poprzedników to uzależnienie od ropy i gazu rosyjskiego było przeogromne.

- Nie było odpowiedniej infrastruktury, która służyłaby do transportu gazu, chociażby z Norwegii. Ten projekt został zarzucony. My do tego projektu wróciliśmy i zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo - zapewnił premier.

Prezes Rady Ministrów dodał, że Polska ma ambicje, aby odbudować cały polski sektor jądrowy.

- Dzisiaj ściągamy specjalistów z całego świata. Ta przyjaźń polsko-amerykańska, którą dzisiaj cementuje elektrownia jądrowa, rozwija się na wielu płaszczyznach. To współpraca wielowątkowa, która daje impuls do rozwoju całej Polsce. Będziemy dzięki temu dostawcą bezpieczeństwa również dla innych państw - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Jakie korzyści wynikać mają z budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, a zwłaszcza współpracy polsko-amerykańskiej?

  • Kształcenie polskich kadr w sektorze jądrowym.
  • Zaangażowanie krajowych dostawców i wykonawców (local conent).
  • Budowa kompetencji i kultury nuklearnej.
  • Tysiące nowych miejsc pracy.
  • Bezpieczeństwo energetyczne.
  • Impuls gospodarczy - rozwój nowoczesnej gałęzi przemysłu.

Zadowolenia z faktu podpisania tej umowy nie kryła również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska, która wspomniała także o optymalnym wykorzystaniu polskiego przemysłu przy budowie elektrowni.

- Konsekwentne, planowe wypełnianie założonych harmonogramów, ale i zakres zawieranej dziś umowy są świadectwem naszej determinacji, by pierwszą w Polsce elektrownię jądrową zbudować w zakładanym terminie, w budżecie, z optymalnym wykorzystaniem polskiego przemysłu - mówiła Anna Łukaszewska - Trzeciakowska.

W ramach zawartej umowy spółki Westinghouse i Bechtel we współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi zaprojektują pierwszą polską elektrownię jądrową. Na realizację tego celu przewidziano blisko 2 miliony roboczogodzin i wsparcie najlepszych specjalistów z branży.

W zakresie projektu znajdują się główne komponenty elektrowni, tj. wyspa jądrowa, wyspa turbinowa oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastruktura związana z bezpieczeństwem obiektu.

Podstawowym celem projektu koncepcyjnego jest zdefiniowanie wymagań i kryteriów projektowych, określenie norm i standardów, według których będzie realizowany polski projekt jądrowy. W efekcie prac inżynieryjnych tego etapu powstanie ponad 400 produktów końcowych.

- Wchodzimy w moment przełomowy nie tylko naszej inwestycji, ale także całego procesu transformacji energetycznej w Polsce. Dzisiejsze wydarzenie kończy etap planowania projektu jądrowego i rozpoczyna fazę wykonawczą związaną z prowadzeniem w nim właściwych prac inżynieryjnych. W wyniku podpisanej umowy w około 1,5 roku powstanie projekt pierwszej elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana na Pomorzu. Ta chwila to zwieńczenie bardzo intensywnej pracy wielu osób z administracji rządowej Polski i USA, a także pracowników spółek PEJ, Westinghouse i Bechtel, za którą bardzo wszystkim dziękuję. – powiedział Mateusz Berger, prezes zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Partnerzy inwestycji również podkreślali, jak budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest kluczowa.

– To przełomowy moment dla Polski, dla naszych partnerów oraz dla Westinghouse – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse. – Szeroki zakres prac, które wykonamy w Polsce, tworząc fundament programu energetyki jądrowej, będzie wzorem dla innych krajów dążących do dekarbonizacji i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej. Polska zasługuje na wyróżnienie za wskazywanie drogi postępowania innym.

Craig Albert, prezes Bechtel przyznał, że budowa elektrowni atomowej w Polsce pozwoli zapewnić pracę tysiącom polskich pracowników budowlano-montażowych i innych.

– Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce to historyczny projekt, kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i realizacji celów transformacji energetycznej – powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor Operacyjny Bechtel. – Cieszymy się, że możemy wnieść do tego projektu siedemdziesiąt lat zdobytego na całym świecie doświadczenia Bechtel w zakresie energetyki jądrowej. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z PEJ, Westinghouse oraz tysiącami lokalnych polskich pracowników budowlano-montażowych oraz dostawców, którzy wspólnie przyczynią się do sukcesu tego projektu.

W konferencji prasowej udział wziął również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mark Brzeziński docenił współpracę Polski i USA.

- To jeden z najważniejszych kroków, które do tej pory podjęliśmy w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej. Gratuluję polskiemu rządowi i firmom zaangażowanym w ten projekt, zarówno ich wysiłków jak i zaangażowania, które doprowadziły nas do tego ważnego punktu. To nie tylko przedsięwzięcie komercyjne – mamy nadzieję wspierać Polskę w osiągnięciu pozycji lidera we wdrażaniu cywilnych technologii nuklearnych. Bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe, a bezpieczeństwo Ameryki jest współzależne od bezpieczeństwa Polski. – powiedział Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej, pierwszy reaktor elektrowni jądrowej na Pomorzu zacznie produkować energię elektryczną w 2033 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto