Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Tkacka w Szczecinie świętuje. Jest kolorowo! PROGRAM wydarzenia

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Święto Ulicy Tkackiej w Szczecinie.
Święto Ulicy Tkackiej w Szczecinie. Sebastian Wołosz
Co ulica Tkacka ma wspólnego z ul. Dworcową? Dlaczego słupki nagle stały się tam kolorowe, a wnętrze najstarszego w Szczecinie sklepu rybnego zmieniło się tak radykalnie? Na wszystkie te pytania uzyskamy odpowiedź w sobotę, podczas Święta Ulicy Tkackiej.

Święto Ulicy Tkackiej

- Przez cały dzień zapraszamy mieszkańców. Tematem przewodnim na ulicy Tkackiej będzie tkanie, tkanina - zapowiada Karolina Grochowicka z Idee Przez Miasto, organizatorka wydarzenia.

W programie Święta Tkackiej znajdą się między innymi spacer z przewodnikiem, warsztaty rękodzieła artystycznego dla osób w każdym wieku, wystawa włóczkowego bombingu, bookcrossing i inne atrakcje. O historii i architekturze ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej opowiedzą Przemek Głowa i Tomasz Wieczorek.

Odbędzie się m.in. zwiedzanie dawnej "Laguny", to pewnie ostatnia okazja tuż przez remontem lokalu, w którym cały czas wyczuwalna jest woń ryb. Zaplanowano Tkanie na Tkackiej, czyli m.in. warsztaty tkania kilimów na krosnach, targi rzemiosła artystycznego. Dostępna będzie również specjalna oferta lokalnych restauratorów.

Święto Ulicy Tkackiej w Szczecinie.

Ulica Tkacka w Szczecinie świętuje. Jest kolorowo! PROGRAM wydarzenia

Dlaczego Tkacka to ważna ulica?

- To jedna z najstarszych ulic w Szczecinie, ma bardzo bogatą historię. Tutaj pracowali i tkali tkacze, były wspaniałe domy handlowe. Uliczka jest cała w bruku, więc jeszcze możemy poczuć jej klimat, zachowała się część starej zabudowy. Mogłaby się zmienić swój charakter na bardziej deptakowy - opowiada Sabina Wacławczyk.

Dzisiejsza ulica Tkacka powstała w wyniku połączenia dwóch starszych ulic o średniowiecznym rodowodzie.

Program wydarzenia:

  • 10.00- 15.00 włóczkowy bombing: prezentacja prac street artowych artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny
  • 10.00- 15.00 zwiedzanie dawnej "Laguny"- miejsca po kultowym sklepie rybnym na rogu Tkackiej i Łaziebnej. We wnętrzu na gości będą czekać dodatkowe atrakcje przygotowane przez Kooperatywa Łaźnia, wraz z Fundacją Pod Aniołem i 4C Centrum Ekonomii Społecznej.
  • 10.15- 10.45 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Galerii Ulicznej autorstwa TheBestOfSzczecin , start: uliczka przy Czarnej Perle
  • 10.00- 15.15 Warsztaty Rękodzielnicze artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny- dla dorosłych, w tym:
  • 10.00- 13.00 warsztaty makramy, tkania na krosienkach i tkania bransoletek
  • 10.45 pokaz batiku miodowego, warsztaty batiku do 12.45
  • 12.30 pokaz ebru na tkaninie
  • 13.15- 15.15 warsztaty szycia breloczków z filcu
  • 10.00- 13.00 Warsztaty Rękodzielnicze artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny- dla dzieci: tkania łapaczy snów, tworzenia kolorowych mandali, tkania na krosienkach i tkania bransoletek, 12.30: pokaz ebru na tkaninie.
  • Od 10.00 Targi Rzemiosła Artystycznego. Swoje unikatowe prace wystawią: Filip i Zbigniew Boroń (dzianina, ręcznie malowana tkanina, ręcznie malowana porcelana, ręcznie robiona biżuteria), Anna Domaradzka (wyroby z filcowanej wełny), Agnieszka Kaczmarska i Jola Sobolewska (patchwork), Katarzyna Pietrzak (zabawki z tkaniny, wyroby z dzianiny i sznurka), Koło Gospodyń z Dołuj (Ręcznie szyte poduszki, maskotki, kukiełki, przytulanki), Stowarzyszenie MiGracja ( biżuteria z koralików, wyroby z bibuły, haft koralikowy na filcu, filcowanie na mokro, biżuteria i wyroby na szydełku).
  • 12.15 literatura dla dzieci: czytanie legend ulicy Tkackiej
  • 12.30 literatura dla dorosłych: czytanie fragmentów reportażu "Życie na miarę" Marka Rabija i spotkanie wokół książki z "Panem Od Książek", Krzysztofem Lichtblauem i Barbarą Markowską
  • 13.15 fantastyczny duet przewodników: Przemysław Głowa i Tomasz Wieczorek opowiedzą o historii ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej. Start spaceru przy pompie na rogu Tkackiej i Grodzkiej.
  • 14.30 pokaz modowy artystycznych kreacji inspirowanych tkactwem

Ponadto:

  • bookcrossing (najlepszy w Szczecinie): wymiana i adopcja książek
  • zabawa w puszczanie wielkich baniek mydlanych
  • malowanie buziek w wykonaniu profesjonalnej pracowni artystycznej
  • darmowa lemoniada
  • specjalnie na Święto będzie otwarty sklep PHU Morion Monika Sieńko

CZYTAJ TAKŻE:

Podsumowanie prototypowania placu Orła Białego. Będą parkingowce?

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto