Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica 9 Maja może zostać z tą samą nazwą [KOMENTARZ]

Marek Jaszczyński [email protected]
Gorzej za to z ulicą 26 Kwietnia, jest przeznaczona do zmiany patrona.

Instytut Pamięci Narodowej pomaga zweryfikować nazwy ulic podlegające zmianie na podstawie „Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”. Nazwa „9 Maja” znalazła się na indeksie.

- 9 maja 1945 r. był obchodzony jako Dzień Zwycięstwa w Związku Sowieckim i w krajach przez niego zniewolonych. Celebrowanie go (również w dzisiejszej Rosji) z zasady jest połączone z podtrzymywaniem stalinowskiej narracji historycznej, opartej o propagandowe zafałszowania, w myśl których Armia Czerwona niosła wszystkim narodom europejskim wolność i niepodległość - wyjaśnia Paweł Knap ze szczecińskiego oddziału IPN. - W Polsce pod narzuconą przez Józefa Stalina władzą komunistów ogłoszono 9 maja „Narodowym Świętem Zwycięstwa i Wolności”. Podtrzymywanie takich interpretacji z okresu totalitarnego zniewolenia jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla ofiar komunizmu.

Pomysł na pozostawienie nazwy ulicy, ale z nowym uzasadnieniem dla niej ma Andrzej Grodecki z Rady Osiedla Pomorzany.

- 9 maja to również oficjalny symbol Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950 r. - wyjaśnia swoją inicjatywę radny.

IPN nie widzi przeszkód, by zmienić uzasadnienie, ale jednocześnie przypomina, że uchwały o nazwach podejmuje Rada Miasta Szczecin.

Zmiany doczeka się inna nazwa ulicy - „26 kwietnia”, która dotyczy daty zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną. Nie ma możliwości innego jej uzasadnienia. IPN zaproponował na patronkę ulicy Annę Walentynowicz, opozycjonistkę w czasach PRL i współzałożycielkę Solidarności.

Zmiana nazwy oznacza zmianę meldunku dla ponad 2700 mieszkańców ul. 26 Kwietnia.

Mieszkańcy zbierali podpisy w obronie obecnej nazwy ulicy 9 Maja. Jest tu zameldowanych prawie 2900 osób. IPN nie ma zastrzeżeń, ale ostateczna decyzja należy do radnych rady miasta

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto