MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie odkryli asteroidę K08SK9B

Paulina Łątka
Paulina Łątka
Dzięki uczniom z XIII LO znamy o jedną asteroidę więcej. To już piąty podobny sukces w karierze Krzysztofa i Jakuba.

Chłopcy biorą udział w międzynarodowej kampanii poszukiwania planetoid organizowanej m.in. przez NASA. „Trzynastka” jest jedną z dwóch polskich szkół uczestniczących w programie. Większość pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

- We wszechświecie jest kilkaset tysięcy asteroid, więc ktoś może stwierdzić, że ich odnalezienie nie jest wcale takie trudne – mówi Tomasz Skowron, opiekun odkrywców oraz nauczyciel fizyki i astronomii w XIII LO. – Niecodzienne jest jednak to, że odkryć dokonują uczniowie w szkole.

Krzysztof i Jakub zajmują się poszukiwaniem asteroid od półtora roku. W tym czasie dokonali pięciu odkryć. Ta odkryta w październiku otrzymała nazwę K08SK9B a jej istnienie potwierdzili już amerykańscy naukowcy. Szukanie asteroid odbywa się przed monitorami komputerów.

- Ściągamy z internetu zestaw kilkudziesięciu zdjęć i przeglądając je klatka po klatce szukamy obiektów, które się poruszają – tłumaczy Krzysztof Będkowski, uczeń pierwszej klasy. – Najczęściej pracujemy sami w domu, typujemy obiekty, potem to konfrontujemy, sprawdzamy z nauczycielem i piszemy raport. Na pewno potrzebne są do tego chęci, bo polega to głównie na uważnym wpatrywaniu się w monitor komputera.

Oprócz samego odkrywani asteroid, głównym celem jest również weryfikowanie tych obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla ziemi. Dwie wcześniej odkryte przez uczniów asteroidy już zostały wykluczone.

- Praca nad jednym zestawem zdjęć zajmuje nam co najmniej dwie godziny – mówi Jakub Zaborowski z drugiej klasy. – Wymaga sporej cierpliwości i odrobiny wiedzy. Ale tak naprawdę trzeba mieć też trochę szczęścia.

Uczniowie przyznają, że odkrywanie asteroid przynosi im dużo satysfakcji. Jednak choć swojej pasji astronomicznej poświęcają dużo czasu i odnoszą w niej wielkie sukcesy, na tym nie kończą się ich zainteresowania. Krzysztof gra na fortepianie, interesuje się też biologią, fotografią i koleją. Jakub chciałby natomiast poświęcić się elektronice lub robotyce.

Dumny z uczniów jest oczywiście ich nauczyciel fizyki.

- Moja rola ogranicza się do minimum – mówi Tomasz Skowron. – Dostarczyłem im tylko narzędzi. Odkryć dokonują sami.

Fizyk z „trzynastki” chce astronomią zainteresować uczniów także z innych szkół. Od tego roku w szkole przy Unisławy działa koło astronomiczne, w którym uczestniczyć mogą uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta. Spotkania odbywają się w budynku XIII LO w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 16.30.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto