MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Twoje prawa w pracy

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Na pytania Czytelników dotyczących prawa pracy odpowiadała dziś nadinspektor Zofia Zawiślak z Państwowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Właśnie zlikwidowali mój zakład pracy, który zatrudniał sześć osób. Czy należy mi się odszkodowanie?
Niestety nie. Przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, które przewidują odprawy dla pracowników zwalnianych nie mają zastosowania do pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników.

Mój mąż przebywał na zwolnieniach przerywanych, korzystał z urlopu wypoczynkowego. 3 lipca powinien przyjść do pracy, ale źle się czuł więc udał się do lekarza. Dostał zwolnienie na trzy dni. W tym czasie, 4 lipca, pracodawca zwolnił mojego męża – powodem było porzucenie pracy. Szef nie wypłacił mu pensji za ten miesiąc. Udałam się z tym do sądu. Czy dobrze zrobiłam?
W okresie zwolnienia lekarskiego pracownik jest chroniony. Nie można w tym czasie rozwiązać z nim umowy. Jeśli jednak pracodawca to zrobił kwestionując zwolnienie lekarskie uzyskane w dniu, który pracodawca uważa za nieobecność nieusprawiedliwioną w pracy, to sprawę powinien rozstrzygnąć sąd, bo może być uznana za sporną. Odnośnie braku wynagrodzenia – pracownik powinien napisać pisemną prośbę o interwencję do PIP-u. albowiem podjęcie w tej sprawie interwencji może okazać się skuteczniejsze i szybsze niż postępowanie sądowe.

Jestem pielęgniarką w jednej z placówek w Szczecinie. Pracuje ze mną od niedawna jeszcze jedna pielęgniarka. Jesteśmy obie zatrudnione na tym samym stanowisku. Ja mam przepracowanych 20 lat pracy w zawodzie, a ona tylko 5. Zarabia jednak 184 zł więcej ode mnie. Uważam, że to niesprawiedliwe.
Nie każda różnica w wysokości wypłacania wynagrodzenia musi przesądzać o nierównym traktowaniu. Dla oceny czy różnica jest uzasadniona niezbędne byłoby zbadanie jakie przesłanki zadecydowały o przyznaniu koleżance wyższego wynagrodzenia. Warto zapytać samych pracodawców o takie powody.

Mój mąż pracuje w jednej ze szczecińskich firm. Często wyjeżdża na delegacje do Niemiec. W tym czasie firma ta płaci mu za ten wyjazd 25 zł diety. To chyba za mało?
Jeżeli pracodawca nie określił w układzie zbiorowym pracy, czy w regulaminie wynagrodzenia lub w umowie o pracę, zasad pokrywania należności z tytułu podróży służbowych na terenie kraju i poza granicami to zobowiązany jest wypłacać świadczenia przewidziane w rozporządzeniach wydanych przez ministra pracy i polityki socjalnej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto