MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczny Szczecin część 2: Szlak Puszczy Wkrzańskiej - czerwony pieszy

Robert Filipski
Robert Filipski
Witam ponownie w drugiej części artykułów z cyklu "Turystyczny Szczecin".

Tym razem opiszę ciekawy szlak pieszy prowadzący ze Szczecina Głębokie (MZK) do Trzebieży Szczecińskiej (PKP). Trasa o długości ponad 40 kilometrów wspaniale nadaje się również na wycieczkę rowerową. Z Trzebieży możemy wrócić Policką Linią Samorządową. Nic tylko wyruszyć na szlak :).

Całość artykułu jest przedrukiem ze strony www.szlaki-zachodniopomorskie.pl i jest mojego autorstwa. Tam też całość opisu.

NUMER SZLAKU: ZP-106-c
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN GŁĘBOKIE MZK - jez. GŁĘBOKIE - LEŚNICZÓWKA OWCZARY - ŻÓŁTEW - BARTOSZEWO - TANOWO - WĘGORNIK - jez. ŚWIDWIE - ZALESIE - LEŚNICZÓWKA PODBRZEZIE - jez. PIASKI - BRZÓZKI "Dom Kapitana" - TRZEBIEŻ SZCZECIŃSKA
NAZWA SZLAKU: PUSZCZY WKRZAŃSKIEJ im. Stefana "TATY" Kaczmarka
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ
GMINY: POLICE, NOWE WARPNO (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE
KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy) ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2007 ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010 DŁUGOŚĆ: 43,7 km**
WAŻNE UWAGI
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

ZP-106-c, ma charakter liniowy. Przecina on Puszczę Wkrzańską. Swój bieg rozpoczyna na pętli tramwajowo-autobusowej w Szczecinie - Głębokie. Jest to również ważny węzeł szlaków turystycznych w Szczecinie. Dookoła jez. Głębokie biegnie trasa nordic walking. Swój bieg rozpoczynają (kończą) piesze czerwony (opisywany) oraz niebieski ZP-1045 Głębokie - Pilchowo oraz rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej". Przez Głębokie przebiega również Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-66, niestety nieoznakowany. Idąc szlakiem spotkamy kilka ciekawych obiektów. Są to pomniki przyrody i zabytki. Chciałbym scharakteryzować miejscowości na trasie. Żółtew, to mała miejscowość praktycznie skupiająca zabudowę ośrodka jeździeckiego. Bartoszewo to wieś położona nad jeziorem Bartoszewskim. Swoją historię powstania datuje na końcówkę XVIII wieku, gdy była osadą drwali. Na skrzyżowaniu, swój bieg (koniec) rozpoczyna żółty szlak pieszy "Policki", zaś nieopodal mała plaża nad jeziorem, służąca jako miejsce wypoczynku i rekreacji. W Tanowie wartym zobaczenia jest kościół po ewangelicki, zabudowa ryglowa, oraz dwa dworki myśliwskie z początku XX wieku - obecnie OSW i Dom Dziecka. Historia Tanowa sięga początków XIII wieku. Wieś zniszczona została podczas II WŚ. Obok kościoła znajduje się powalony pomnik mieszkańców Tanowa, którzy zginęli podczas I WŚ. Więcej o historii Tanowa.

W Tanowie nasz szlak spotyka się z rowerowym R-66 oraz czarnym pieszym "Komorzych Gór". Węgornik to typowa śródleśna wieś. Nieopodal jej znajdują się stare groby rodziny Raminow. We wsi nas szlak spotyka się z rowerowym czarnym "Parków i Pomników Przyrody".

W Zalesiu umiejscowiony jest ładny i wyremontowany pałacyk z początku XX wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Nadleśnictwa Trzebież. Przechodzą trzy szlaki; nasz czerwony pieszy oraz dwa rowerowe, czarny "Parków i Pomników Przyrody" i czerwony "Puszczy Wkrzańskiej". Trzebież, to spora miejscowość z największym portem na Zalewie Szczecińskim. Wśród zabytków spotkamy tam zabudowę na ul. Rybackiej - dom szachulcowy z XVIII wieku, kościół z 1745 roku oraz przykościelną pastorałkę szachulcową. W trzebieży znajduje się również port jachtowy, rybacki oraz ładna promenada z plażą i zespołem rekreacyjnym.

Oczywiście nie braknie również miejsc noclegowych. Swój bieg rozpoczyna (kończy) opisywany szlak czerwony jak i czarny rowerowy "Parków i Pomników Przyrody" a przebiegają rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" i R-66. liniowy.

Puszcza Wkrzańska - położona na terenie Polski (mniejsza część ok 22%) i Niemiec. Obszar Natury 2000. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkra, położonej w niemieckiej części puszczy. Do największych walorów należy Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie". Od 2004 roku Puszcza Wkrzańska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".

Odcinek pierwszy, Szczecin Głębokie - Leśniczówka Owczary 3,5 km (1,1,1)

Szlak rozpoczyna (kończy) swój bieg na pętli autobusowo-tramwajowej "Głębokie" - linie tramwajowe 1,9 i autobusowe 103, 106. Poruszamy się dobrymi i szerokimi drogami leśnymi, za groblę miejscami piaszczystymi. Marsz rozpoczynamy przy budce spożywczej. Przechodzimy przez światła i kierujemy się wzdłuż lewej strony jeziora Głębokie. Na wysokości drugiego parkingu leśnego skręcamy w prawo i idziemy drogą wzdłuż brzegów jeziora. Mijamy miejsce odpoczynku. Przed końcem jeziora odbijamy w lewo skos i za znakami dochodzimy do szerokiej utwardzonej drogi dojazdowej do strzelnicy wojskowej. Strzelnica obecnie rzadko używana. Skręcamy w prawo i groblą obchodzimy Głębokie od zachodu. Tuż za groblą skręcamy w lewo skos.

Chętni mogą odbić w prawo do pomników przyrody - Buk Upiór i Dęby Brytyjczycy. Nieopodal bardzo dobrze zagospodarowana dzika plaża. Wracamy na szlak. Szeroką i miejscami piaszczystą drogą leśną docieramy do budynków Leśniczówki Owczary. Tutaj też rozpoczyna (kończy) swój bieg szlak czarny ZP-1044 prowadzący do Jasmundzkiej Strugi. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Odcinek bardzo dobrze oznakowany.

Odcinek drugi, Leśniczówka Owczary - Bartoszewo skrzyżowanie, 3,9 km (1,2,1)

Po krótkim odpoczynku ruszamy szeroką, drogą leśną na północ. Po drodze (lewa strona) mijamy pomnikowe drzewa Tata i Mama. Mijamy budynki w Żółtewie i tuż za osadą skręcamy za znakami w prawo skos. Odcinkiem leśnym docieramy do zabudowy Bartoszewa. Dochodzimy do skrzyżowania, gdzie swój bieg rozpoczyna (kończy) żółty szlak "Policki". Z punktu pomiarowego możemy iść 150 metrów dalej prost i dojść do małej plaży nad jez. Bartoszewskim - miejsce odpoczynku, lub też wstąpić do restauracji i pokrzepić nasze ciało. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami na lekko zapiaszczonych drogach.Oznakowanie bardzo dobre.

Odcinek trzeci, Bartoszewo skrzyżowanie - Tanowo węzeł szlaków, 3,0 (1,1,1)

Po odpoczynku ruszamy dalej na szlak. Idąc za znakami zostawiamy za sobą jezioro. Szeroką leśną drogą miejscami po deszczach z kałużami a miejscami lekko piaszczystą docieramy do Tanowa. Tutaj do punktu pomiarowego poruszamy się ulicami o asfaltowej nawierzchni: Leśna, w lewo Szczecińska. Punkt pomiarowy umiejscowiony jest na przeciw przystanku MZK linii 103, gdzie swój bieg rozpoczyna (kończy) czarny szlak pieszy "Komorzych Gór". Na chwilę spotykamy się również z międzynarodowym R-66. Odcinek w pełni dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dobry+.

Odcinek czwarty, Tanowo węzeł szlaków - jez. Świdwie węzeł szlaków, 6,6 km (1,1,1)

Po zwiedzeniu Tanowa ruszamy ulicą Szczecińską w kierunku północnym aż do rozwidlenia dróg. Gdy pójdziemy prosto dojdziemy do miejsca odpoczynku/parkingu nad rzeką Gunicą - trasa spływów kajakowych Węgornik - Police. Nasz szlak skręca w prawo (ul. Gunicka) kierując się na Węgornik zaś rowerowy R-66 skręca w prawo na Police. Początkowo asfaltowa nawierzchnia w Gunicach przechodzi w szeroką i utwardzoną drogę leśną. Niestety miejscami sporo nierówności.

Dojeżdżamy do Węgornika. Na skrzyżowaniu,od lewej strony dochodzi do nas rowerowy szlak czarny "Parków i Pomników Przyrody". Jedziemy dalej na wprost wspólnie ze szlakiem rowerowym mniej używaną drogą leśną miejscami błotnistą. Na skraju lasu w wyniku zalewania z cieków wodnych w zależności od poru roku większe lub mniejsze jej zabłocenie. Wjeżdżamy w ładną drogę polną i docieramy do miejsca odpoczynku z wiatą, miejscem ogniskowym itp. Stąd możemy podejść kilka metrów do wieży widokowej.

Umiejscowiony jest również węzeł szlaków - pieszy czerwony (opisywany), rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" (dochodzący od strony Stolca) i czarny "Parków i Pomników Przyrody" (wspólny przebieg z czerwonym od Węgornika) pieszy szlak czarny ZP-1041 (dochodzący z lewej i kończący swój bieg). Dla chętnych możliwość skręcenia w lewo i za znakami rowerowego szlaku czerwonego lub czarnego pieszego skierować sie do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego jeziora Świdwie. Przy porozumieniu można nie tylko się edukować ale również przenocować. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking. Oznakowanie oceniamy na dobry+.

Odcinek piąty, jez. Świdwie węzeł szlaków - Zalesie węzeł szlaków, 2,4 km (1,2,1)

Po odpoczynku, ewentualnie zwiedzeniu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Świdwie, wracamy na szlak. Skręcamy na północ, aby drogą polną (wśród nieużytków) dojechać do skraju lasu (brak znaków). Po dojściu do skraju lasu skręcamy w lewo i drogą leśną (nierówna) docieramy do asfaltu. Tutaj widzimy pałacyk, w którym znajduje się siedziba Nadleśnictwa Trzebież. Na tym odcinku wspólny przebieg z rowerowym szlakiem czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej" oraz czarnym rowerowym "Parków i Pomników Przyrody". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Miejscami brak oznakowania - ocena dostateczna

Odcinek szósty, Zalesie węzeł szlaków - Tanowski Las węzeł szlaków 4,3 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy.W całości prowadzi drogami o nawierzchni asfaltowej w dobrym stanie. Wraz z szlakami rowerowymi: czarnym i czerwonym idziemy asfaltową drogą aż do skrzyżowania z droga nr 115 do Dobieszczyna. Szlaki rowerowe rozchodzą się w prawo (czarny) i lewo (czerwony). My przecinamy asfalt i idziemy prosto. Po lewej mijamy leśny parking z miejscem odpoczynku oraz leśniczówkę. Asfaltem dochodzimy do węzła szlaków pieszych - nasz czerwony z zielonym ZP-1040 "Ornitologów". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie bardzo dobre.

Odcinek siódmy, Tanowski Las węzeł szlaków - jez. Piaski 3,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, poruszamy się w większości drogami asfaltowymi oraz dobrymi i ubitymi leśnymi. Szlak zielony odchodzi na wprost, zaś my skręcamy w lewo. Oznaczenia prowadzą nas bezdrożem(wycięty las) wzdłuż drogi asfaltowej (w odległości około 20m), dlatego też proponujemy iść dalej asfaltem. Po kilkuset metrach oznaczenia wracają na asfalt. Mijamy ruiny osady Księżyce, Piaskową Górę. Na czwartym skrzyżowaniu skręcamy w ładną drogę leśną (w prawo) i dochodzimy do miejsca odpoczynku nad jeziorem Piaski. Mijamy dostrzegalnię przeciwpożarową. Odcinek dostępy dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dobry+ (nad samym jeziorem małe braki).

Odcinek ósmy, jez. Piaski - węzeł szlaków Brzózki 6 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi i dukty leśne. Po odpoczynku skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną docieramy do asfaltu - uwaga z miejsca odpoczynku brak oznakowań skrętu. Chwilę klucząc po duktach dochodzimy do asfaltu. Po drugiej stronie miejsce odpoczynku - parking leśny. Skręcamy w prawo a po około 400 metrach w lewo. Wchodzimy w leśny dukt o dość dobrej nawierzchni. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, następnie na trzecim skrzyżowaniu duktów w lewo. Stąd już prościutka droga do kolejnego punktu pomiarowego na drodze nr 114. W lewo rozpoczynają się Brzózki, zaś w prawo dojedziemy do Trzebieży. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie na trasie bardzo dobre.

Odcinek dziewiąty, Węzeł szlaków Brzózki - Trzebież PKP 10,1 (1,2,1)

Odcinek dość łatwy. Mały odcinek asfaltu oraz drogi i ścieżki leśne o dość dobrej nawierzchni. Przecinamy drogę nr 114 którą przebiegają dwa szlaki rowerowe; czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" i międzynarodowy R-66. Po ponad 200 metrach asfaltem skręcamy w prawo na szeroką drogę leśną. Dojeżdżamy do miejsca biwakowego. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do ładnego budynku o charakterze pałacowym. Przy trafostacji skręcamy w prawo (szlak okrąża polanę biwakową). Możemy tutaj chwilkę odsapnąć. Ruszamy dalej na szlak drogą leśną. Jako że miejscami przebiega podmokłymi terenami, nasza droga może być błotnista i często utwardzona gruzem, na dość sporym odcinku. Idąc za znakami docieramy do skrzyżowania gdzie skręcamy w lewo w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Tutaj umiejscowiony jest klif i ładny widok na zalew. Idziemy wzdłuż brzegów około 250 metrów i skręcamy w prawo do naszej drogi. Od tego miejsca droga polepsza się im bliżej Trzebieży. DO miejscowości wjeżdżamy od zachodu. Po dojściu do ulicy leśnej możemy skręcić w lewo w kierunku trzebieskiej plaży (również place rekreacyjne i campingi) lub idąc dalej za znakami skręcić w prawo a po chwili w lewo w ulicę Osadników. W Trzebieży poruszamy się ulicami: Osadników, w prawo Spacerowa, w prawo Rybacka, w lewo Portowa, na wprost ulicą Wojsk Ochrony Pogranicza (droga nr 114), przechodzimy centrum Trzebieży. Po dotarciu do Dworcowej skręcamy w lewo (na wysokości budki rybnej, której specjały serdecznie polecamy) i dochodzimy do dworca PKP (nieczynny) gdzie nasz szlak kończy (rozpoczyna) swój bieg. W Trzebieży spotykamy się również ze szlakami rowerowymi; czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej", międzynarodowym R-66 oraz kończącym swój bieg w okolicach kościoła czarnym "Parków i Pomników Przyrody". Idąc po Trzebieży mijamy kolejno, promenadę (tutaj duży parking i przystanek linii samorządowej z Polic), stadion, port jachtowy,rybacki, zabytki (dom szachulcowy, pastorałkę, kościół), ładny budynek z wieżyczką zegarową - szkoła. W okolicach dworca przystanek linii samorządowej z Polic. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking jednak na trasie utrudnienia w postaci utwardzanej gruzem drogi leśnej od polany biwakowej w Brzózkach. Oznakowanie szlaku dobry+.

PODSUMOWANIE.

* Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
* Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo dobry z minusem.
* Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
* Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).
* Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

1. Długość szlaku 43,7 km
2. Łączna wysokość podejść na trasie 332 metrów
3. Łączna ilość zejść na trasie 358 metrów
4. Wysokość względna minimalna -1 metr
5. Wysokość względna maksymalna 20 metrów
6. Wysokość względna średnia 35 metry


Autor - Robert Filipski Wiking-Szczecin http://www.szlaki-zachodniopomorskie.pl , Wszelkie prawa zastrzeżone! Artykuł udostępniam Mojemu Miastu Szczecin, celem umieszczenia w portalu oraz ewentualnego wydania papierowego MM Szczecin.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto