MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To ostatni dzwonek! Wypełnij PIT

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Za kilka dni mija termin składania zeznań podatkowych. Radzimy jak poprawnie wypełnić PIT-y, oraz jakie ulgi możemy odliczyć od dochodu.

 

Remont nie, internet tak

Ulg podatkowych jest coraz mniej. Od dochodów nie możemy już odliczyć wydatków poniesionych na remont. Nadal możemy skorzystać z odliczenia wydatków na internet.

– Z tej ulgi może skorzystać tylko osoba, na którą wystawiona jest faktura – podkreśla Ewa Frydrych ze szczecińskiej Izby Skarbowej. – Jeżeli małżonkowie rozliczają się razem, to koszty poniesione na internet może odliczyć sobie tylko ten małżonek, który widnieje na fakturach.

Odlicz dojazd na zabiegi, przewodników i leki

Duże możliwości odliczeń mają osoby niepełnosprawne ruchowo.

– Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione m.in. na: odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo- rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej – kontynuuje Frydrych. – Osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa mogą również odliczyć wydatki związane z innymi środkami transportu niż karetka.

Można odliczyć także koszty związane z adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa, mogą odliczyć również koszty poniesione na opłacenie przewodników oraz na leki, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki.

- Pełny katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną zawiera przepis art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dodaje Frydrych.

Żeby skorzystać z tej ulgi musimy posiadać zaświadczenie o niepełnosprawności.

Kiedy razem, kiedy osobno

Małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia podwarunkiem, że istnieje między nimi wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Jeżeli spełnione są powyższe warunki to nawet w sytuacji, jeżeli jeden zmałżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów, można skorzystać z łącznego opodatkowania. Jeżeli jedno z małżonków zmarło w czasie roku podatkowego, także można się wspólnie rozliczyć.

Ile mamy czasu?

Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2007. Możemy zanieść je osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać listem poleconym. W tym ostatnim przypadku za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego. Pamiętajmy aby złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym właściwym naszemu miejscu zamieszkania w dniu 31 grudnia 2006.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto