Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To miał być stadion dla Hitlerjugend

Redakcja MM
Redakcja MM
Marcin Bielecki
To miała być jedna z największych budowli sportowych w Niemczech. Obok obecnego szpitalu przy Unii Lubelskiej miał powstać kompleks stadionów.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku rozpoczęły się prace pod budowę gigantycznego obiektu sportowego.

Stadion na miejscu kopalni
– Niemcy pod budowę stadionu wykorzystali miejsce dawnego wyrobiska piasku – mówi Marek Łuczak, historyk, autor serii książek dotyczących dzielnic Szczecina. – Nie był to odosobniony pomysł, podobnie postępowali przy budowie obecnego stadionu Pogoni. Gotowy dół przyspieszał prace budowlane.

Pod koniec lat trzydziestych XX wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala przy obecnej ulicy Unii Lubelskiej, przeprowadzono zaawansowane prace ziemne pod jeden z największych w ówczesnej Europie stadion sportowy.

Stadion dla młodzieży
– Ściślej był to kompleks kilku boisk – opowiada pan Marek. – Widać go na planie miasta z 1938 roku. Hitlerjugend Sport-Platz miał w zamierzeniach pomieścić około 100 tys. widzów, jednak inwestycja nigdy nie wyszła poza tę fazę budowy.

Stadionowi miała patronować organizacja Hitlerjugend, czyli nazistowska organizacja młodzieżowa zorganizowana na wzór paramilitarny, w której znajdowały się dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat.

Od 1 grudnia 1936 roku przynależność do Hitlerjugend stała się obowiązkowa.

Głównym celem organizacji było przygotowanie młodzieży do służby wojskowej. Hitlerjugend wychowywała w duchu ideologii nazistowskiej. Od końca 1938 roku nadzór nad organizacją przejęło SS. W 1939 liczyła ponad 7 mln członków.

W czasie II wojny światowej członkowie HJ pełnili wojskową służbę pomocniczą.

Potrzebowali wielkich budowli
Stadion przy ulicy Unii Lubelskiej był propagandową budową w ówczesnych Niemczech. Gdyby powstał, byłby kolejnym obiektem sportowym w ówczesnym Szczecinie, obok stadionu przy ulicy Litewskiej i toru kolarskiego przy Alei Wojska Polskiego. Jednak budowa nie została zakończona.

Dlaczego?
– Koszty budowy były gigantyczne – tłumaczy historyk. – Poza tym od 1936 roku, tuż obok rozpoczęła się budowa szpitala. Prawdopodobnie Niemcy zreflektowali się, że to nie
najlepsze miejsce dla obiektu sportowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto