MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Ósmego Dnia "Czas Matek" (Poznań)

Redakcja
Teatr Ósmego Dnia jest dobrze znany szczecińskiej publiczności. Będzie to trzeci ich występ w naszym mieście ostatnim czasie.

Teatr goszczący w naszym mieście podczas ostatniej edycji Kontrapunktu ze spektaklem "Teczki - projekt otwarty", kolejny raz dowiódł doskonałego wyczucia w poruszaniu współcześnie istotnych tematów. Uczestnikom poprzedniej edycji Festiwalu Artystów Ulicy na pewno zapadła też w pamięć "Aarka" - jedno z największych i najważniejszych przedstawień plenerowych stworzonych ostatnio w Polsce.

"Czas Matek" to najnowszy spektakl plenerowy zespołu, który od ponad 40 lat bezkompromisowo walczy z wszelkimi systemami zniewalającymi człowieka i wpisującymi jego los w tryby historii, a jednocześnie prowadzi konsekwentne poszukiwania oryginalnych form artystycznych, budując wizyjne, przejmujące, a jednocześnie niezwykle widowiskowe obrazy teatralne.

Teatr Ósmego Dnia był w czasach komunizmu ikoną opozycji demokratycznej. Za przedstawienia kontestujące totalitarną rzeczywistość został ukarany zakazem występów i w latach 80. zmuszony do emigracji.

Spektakl "Czas Matek" - budowany z rozmachem, z użyciem 3 ruchomych scen, telebimów, efektów świetlnych - jest ich osobistą odpowiedzią na wypadki poznańskiego czerwca'56 (premiera związana była z obchodami 50 rocznicy tamtych wydarzeń), jednocześnie jest jednak przede wszystkim próbą spojrzenia na całą tragiczną historię XX wieku oczami kobiet. "Czas matek" opowiada historię macierzyństwa i śmierci językiem groteski i dramatu.

"Współczesność tworzą kobiety, w coraz większym stopniu widoczne, wspaniałe, wielobarwne i heroiczne. Biorąc w ręce sprawy tego świata stają się ikoną naszych czasów. Przedstawienie jest opowieścią o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin - jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty - życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne - odchodzi w chaos świata - świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary. I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków i bohaterów, kobiety chcą cudu normalności i kontynuacji. Babcie z Buenos Aires walczą o odnalezienie swych wnuków, matki amerykańskich żołnierzy nie chcą zbawiania świata kosztem życia swych synów, Czeczenki walczą o biologiczne przetrwanie a rosyjskie matki jednoczą się przeciwko czeczeńskiej wojnie, kobiety Izraela stają obok matek palestyńskich samobójców, kobiety Iraku, kobiety Afganistanu Kobiety stają razem po stronie życia, przeciw stracie."

(Materiały organizatorów)

Oficjalna strona Teatru Ósmego Dnia:

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto