Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice podziemi (Raport)

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Zobaczyć podziemny Szczecin i wysłuchać opowieści z czasów drugiej wojny światowej można podczas wycieczki pod dworcem kolejowym.

To największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny. Znajduje się za pofortecznym, pruskim murem oporowym i ciągnie się w głąb wyniosłości, na której leży miasto. Najdłuższy korytarz ma około 100 metrów. Powierzchnia całkowita to 2500 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa 1900 metrów kwadratowych.

Wejście znajduje się w tunelu dworca. Schron został ukończony przez Niemców w 1941 roku jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Budując go wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku. Od najwyższego wyjścia (plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy 17 metrów wysokości. Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90. odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej.

Miłośnicy Szczecina z firmy Centrum Wynajmu i Turystyki, zafascynowani tematem podziemi miasta Gryfa zainwestowali wiele wysiłku by udostępnić to magiczne miejsce. Można zobaczyć dwie tematyczne trasy turystyczne: - trasa „II wojna światowa” - przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów; - trasa „zimna wojna” prezentuje historię schronu podczas zimnej wojny i techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Szeroko omawia temat broni atomowej.

Gdzie i kiedy

  • W czasie trwania regat schrony przy ul. Kolumba będą udostępnione dla turystów od godz. 9 do 18. - Do dyspozycji będą przewodnicy w języku angielskim, niemieckim i oczywiście polskim – mówi Agnieszka Fader z Centrum Wynajmu i Turystyki. – Dodatkowo możemy zaoferować przewodnika, który będzie tłumaczył po fińsku. Zwiedzanieschronów odbywa się w grupach minimum ośmioosobowych bez limitu maksymalnej liczby osób. Duże grupy dzielone są na mniejsze i wyruszają na trasę w 10-minutowym odstępie. Wyjątkiem są godziny 10, 12 i 14, wówczas rozpoczynamy zwiedzanie niezależnie od ilości zwiedzających.

Zobacz zdjęcia:

Przeczytaj też:

Waszym zdaniem:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto