Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital na Pomorzanach: Nowoczesny tomograf prześwietli ciało pacjenta w 128 warstwach

Redakcja
Dwa nowoczesne urządzenia trafiły do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2. Dzięki tomografowi komputerowemu lekarz będzie mógł zajrzeć w najgłębsze zakamarki ciała.

Mammograf z możliwością wykonywania biopsji zrobi wyraźne cyfrowe zdjęcie piersi, które będzie można zachować na płycie CD.

W nowej pracowni tomografii komputerowej w szpitalu na Pomorzanach jest jeden z najnowocześniejszych aparatów dostępnych obecnie na polskim rynku. To tomograf komputerowy, który w bardzo krótkim czasie może prześwietlić ciało pacjenta w 128 warstwach. Do tej pory można było sprawdzić tylko 16 warstw ludzkiego ciała. 

- Sprzęt jest w trakcie montażu – mówi prof. Grażyna Wilk z SPSK nr 2 w Szczecinie. - Zaletą tomografu jest jego dokładność, bardzo krótki czas badania i co najważniejsze największa ochrona radiologiczna. Oznacza to, że pacjent wystawiony jest na działanie możliwie najmniejszej dawki promieniowania używanej w tomografii komputerowej.

Badanie tomografem wykonuje technik. Obraz z badania, który pojawia się na monitorze trafia do lekarzy, którzy je opisują. Kardiolodzy, którzy znajdują się w innym budynku szpitala na Pomorzanach bez problemu będą mogli od razu zapoznać się z wynikiem. Nie będą musieli nawet ruszać się z miejsca. Wszystko dzięki stacji diagnostycznej, która zostanie utworzona w ich budynku.

Kolejnym nowym urządzeniem w szpitalu jest mammograf cyfrowy z możliwością wykonywania biopsji. Nie trzeba już wywoływać zdjęć z prześwietlenia piersi, które były wykonywane aparatem analogowym. Nie ma kasety z filmem, zastąpiono ją specjalną folią. To w jej pamięci zapisywany jest obraz. Badanie trwa około 10 minut. Samo zdjęcie wykonuje się szybko, jednak istotne jest ustawienie pacjentki. Nowy mammograf bada pacjentki już od około tygodnia.

- Wykonuje zdjęcia o zdecydowanie lepszej jakości i emituje mniejsze promieniowanie – zauważa dr Barbara Górecka-Szyld, specjalista radiolog. – Przy jego używaniu nie potrzebne są żadne produkty chemiczne, które były wykorzystywane do wywoływania zdjęć. Zdjęcia te archiwizowaliśmy przez 10 lat, zajmowały sporo miejsca. Teraz będzie można zapisywać je na płytach CD. Urządzenia do wykonywania biopsji stereotaktycznej pod kontrolą mammografii do tej pory nie było w szpitalu. Dzięki nowemu sprzętowi pobieranie tkanki nie wymaga ogólnego znieczulenia. Nie trzeba wykonywać otwartej biopsji chirurgicznej. Podobne urządzenie ma tylko szpital na Golęcinie.

Pierwsze badania tomografem komputerowym zostaną wykonane po odbiorze pracowni przez sanepid. Na razie trwa montaż całej aparatury. Kiedy wszystko będzie gotowe, w ciągu jednego dnia będzie można wykonać około 80 badań.

Urządzenia kupiono dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, o które starali się dyrektor dr Ryszard Chmurowicz i zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Emilia Aftewicz.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto