MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinianki świetnie czują się w sektorze usług

Redakcja MM
Redakcja MM
Statystyki pokazują, że Polki chętnie wychodzą naprzeciw nowym ...
Statystyki pokazują, że Polki chętnie wychodzą naprzeciw nowym ... sxc.hu
Statystyki pokazują, że Polki chętnie wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom, takim jak prowadzenie własnej działalności.

Piotr Jasina
[email protected]

Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, 63 procent kobiet pracujących najemnie oraz 51 procent bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo bierze pod uwagę założenie własnej firmy w ciągu najbliższych pięciu lat. Polska należy do czołówki krajów unijnych pod względem przedsiębiorczości kobiet.

– Polki udowadniają, że nie tylko jeśli chodzi o deklaracje, ale i pod względem faktycznej aktywności, nie ustępują kobietom z innych krajów Unii  Europejskiej – podkreśla Piotr Góralczyk z serwisu Fachowcy.pl – W niektórych kategoriach nawet wyprzedzają zagraniczną konkurencję. Inicjatywa Polek może, w dłuższym okresie, pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność rodzimej gospodarki.

Pod względem udziału kobiet w grupie pracodawców Polska jest liderem wśród krajów Wspólnoty. Z kolei udział kobiet w grupie przedsiębiorców plasuje nasz kraj na szóstym miejscu. Ponad jedna czwarta zarejestrowanych w Polsce w minionym roku mikroprzedsiębiorstw (416,8 tysięcy firm) została założona przez kobiety lub z ich udziałem. Większość podmiotów działa w branży usługowej (48 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (40 proc.).

Przedsiębiorstwa z udziałem kobiet generują aż 38 proc. przychodów małych i średnich firm. Co ciekawe, z danych PARP wynika, że są większe niż pozostałe podmioty tego sektora. Kobiece mikroprzedsiębiorstwa liderują również w takich kategoriach jak średnie wynagrodzenia, przychody i nakłady na środki trwałe.

Kobiety nierzadko są mocniej zmotywowane i bardziej innowacyjne niż mężczyźni. Panie decydujące się na własną działalność często posiadają bardzo dobre wykształcenie i kwalifikacje, co jest jednym z czynników sukcesu w biznesie.

Zdaniem ekspertki

Problem z awansem


Anna Kornacka,

prezes Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan


Jednym z najprężniej rozwijających się sektorów w Szczecinie jest właśnie sektor usług, w którym tak świetnie czują się mieszkanki naszego regionu. Przewiduję, że rok 2012 będzie w Szczecinie rokiem kobiet. To przecież w naszym mieście rusza pierwsza w Polsce przeznaczona wyłącznie dla kobiet Szkoła Euro-Liderek, która ma wzmocnić potencjał przywódczy menedżerek z regionu. Szczecinianki są znakomicie wykształcone, elastyczne i nastawione na rozwój, co potęguje ich przedsiębiorczość i czyni je dobrymi szefowymi. Wciąż jednak za mało jest wykorzystywany potencjał kobiet w większych przedsiębiorstwach, co przekłada się na niski procentowy udział kobiet na szczeblu decyzyjnym. Nadal istnieje wiele mechanizmów, które sprawiają, że kobietom łatwiej założyć własną działalność niż awansować.


Stereotyp kobiet sekretarek nadal pokutuje. Dlatego paniom łatwiej założyć własną firmę, niż awansować w czyjejś.

Rys. Agnieszka Olszewska



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto