Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Stojaków na Arkonce nie wymienią

Redakcja MM
Redakcja MM
W czasie pierwszych dni od otwarcia kąpieliska Arkonka ze stojaków skorzystało wielu cyklistów. Podobno nikt się na nie nie skarżył.
W czasie pierwszych dni od otwarcia kąpieliska Arkonka ze stojaków skorzystało wielu cyklistów. Podobno nikt się na nie nie skarżył. Sebastian Wołosz
Stojaki rowerowe, które są na kąpielisku Arkonka zdaniem prezesa Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin są złe. Zakład Usług Komunalnych twierdzi, że nie i będzie stawiał kolejne.

Anna Folkman
[email protected]

– W ramach remontu kąpieliska Arkonka wybudowano parking rowerowy. Niestety wbrew obowiązującym standardom projektowym przyjętym przez miasto zastosowano tam stojaki typu „wyrwikółka”, czyli takie gdzie parkowanie polega na wsadzaniu przedniego koła między metalowe pręty – krytykuje Maciej Gibczyński, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. – Wielokrotnie wskazywaliśmy, że tego typu stojaki są złe. Można sobie uszkodzić rower i jest on narażony na kradzież. Ponadto, przy takiej „wyrwikółce” nie można bezpiecznie wysadzić dziecka z fotelika oraz wygodnie wypakować rzeczy na basen.

Czytaj więcej: Spór o stojaki rowerowe na Arkonce. Są złe czy dobre?

Najlepszym rozwiązaniem zdaniem Gibczyńskiego są stojaki w kształcie odwróconej litery „U”, które jak przekonuje, są jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem zawartym w obowiązujących wszystkie miejskie inwestycje standardach projektowych i wykonawczych systemu rowerowego Szczecina.

Pod stojakami nie podpisałby się także pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej w Szczecinie.

– Według mojej wiedzy projekt Arkonki powstał na przełomie 2010-2011, a więc w czasie, kiedy nie pełniłem funkcji pełnomocnika ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej – tłumaczy Tomasz Loga. – Nie obowiązywały wtedy również standardy, które pojawiły się dopiero pod koniec 2012 roku. Zainteresowałem się jednak tematem Arkonki, przekazując odpowiednie uwagi do komórek, które nadzorowały inwestycję. Moim zdaniem to nie był jakiś znaczący problem, by zmienić wytyczne dla stojaków, jeśli one nie były właściwe, tym bardziej, że mieliśmy odpowiednią wiedzę w zakresie ich funkcjonalności. Nie wydawałem opinii w tej sprawie, ponieważ nigdy nie widziałem projektu i nie znałem założeń. Na pewno nie podpisałbym pod takim rozwiązaniem. To jest decyzja Zakładu Usług Komunalnych.

Tomasz Loga zaobserwował jednak, że wielu rowerzystów nie przypina rowerów do istniejących stojaków w sposób jaki założył projektant, tylko opiera je o słupki stojaków, które są na tyle wysokie, że umożliwiają przypięcie za ramę. Zakład Usług Komunalnych, który jest inwestorem, zapewnia, że stojaki zostały zastosowane zgodnie z projektem.

– Przez pierwszy weekend niemal wszystkie były wykorzystywane i nie mieliśmy w związku z tym żadnych skarg, wręcz przeciwnie – słyszeliśmy głosy zadowolenia, że jest ich aż tyle – podkreśla Andrzej Kus z ZUK-u. – Nie przewidujemy ich wymiany, natomiast zamierzamy w obrębie kompleksu dostawić kolejne.

Kąpielisko Arkonka w Szczecinie. Czytaj również:

 


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto