Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Przyjdź. Może ktoś szuka właśnie Ciebie

Anna Folkman
Anna Folkman
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. ...
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. ... Andrzej Szkocki
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę.

Co drugi chory musi przejść przeszczep od niespokrewnionego dawcy, ale go nie znajduje. Daj się odnaleźć! Możesz zarejestrować się już 14 lutego.

Ponad 10 wolontariuszy i 7 pielęgniarek będzie czekać na chętnych, którzy przyjdą zarejestrować się, jako potencjalni dawcy szpiku w szczecińskim magistracie. Rejestracja odbędzie się we wtorek w godz. od 12 do 18 w lewym skrzydle budynku - wejście do Filharmonii.

- Decyzję należy przemyśleć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni telefon i zostaniemy poproszeni na zabieg pobrania szpiku - mówi Ewa Majkowska z Fundacji DKMS Polska, która przy wsparciu prezydenta Szczecina przeprowadza "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego" w naszym mieście. - Niestety zdarza się, że kiedy telefonujemy, dawca wycofuje się. To tak jak odebranie szansy na życie drugiej osobie...

W rejestrze jest już wiele znanych osób. Wśród nich Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski.

- Z uwagi na zbliżającą się olimpiadę do sierpnia tego roku jestem wyłączony z rejestru. Gdyby nagle okazało się, że mogę być dawcą, wymagałoby to pobytu w szpitalu, przejścia zabiegu i późniejszej rekonwalescencji. Mogłoby to wpłynąć na moją kondycję fizyczną. Od września jednak jestem do wzięcia - deklaruje Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski w wioślarstwie, wielokrotny mistrz świata i mistrz Europy. - Pod ideą rejestracji, jako dawca szpiku podpisuję się obiema rękami. Namawiam wszystkich, by to robili świadomie i nie wycofywali się w ostatniej chwili.

Jak wygląda rejestracja?

U wolontariusza wypełnimy formularz. Powinniśmy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość z numerem PESEL. Zostaniemy zapytani o wagę, choroby przewlekłe, zabiegi, wykonane tatuaże, podamy kontakt. Dawcami mogą zostać panie w ciąży, jednak do czasu rozwiązania są zablokowane w rejestrze. Potem następuje pobór niewielkiej ilości krwi. Trwa to kilka sekund. Z probówką z krwią i wypełnionym formularzem przechodzimy jeszcze kontrolę. Wolontariusze sprawdzają czy kod kreskowy na formularzu jest taki sam jak na probówce. Wracamy do domu licząc się z tym, że któregoś dnia może zadzwonić telefon...

- Kiedy, taka osoba dowiaduje się, że może być dawcą, przygotowania jej i biorcy mogą potrwać około trzech miesięcy - dodaje Ewa Majkowska. - Pobierana jest większa ilość krwi do badań. Sprawdzany jest raz jeszcze kod genetyczny i to, czy dana osoba jest najlepszym z możliwych dawców a także czy jest zdrowa. W więszości przypadków komórki pobiera się tak jak przy oddawaniu krwi, rzadko robi się to z talerza kości biodrowej.

W Polsce zarejestrowanych jest 240 tys. potencjalnych dawców z czego ponad 176 tys. to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji, aż 122 osoby oddały swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja podczas "Dnia Dawcy Szpiku Kostnego" polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę.

Można zarejestrować się przez Internet

Jeśli ktoś przegapił "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego", ale chce się zarejestrować, może zrobić to cały czas. Na stronie internetowej www.dkms.pl wystarczy wypełnić formularz. Otrzymamy pocztą specjalny zestaw do rejestracji dawcy. Wypełniamy go i odsyłamy razem z wymazem z wewnętrznej strony policzków, który pobiera się za pomocą specjalnych patyczków.

1 proc. na ratowanie życia

Przekazując 1 proc. podatku na rzecz Fundacji DKMS Polska pomagasz walczyć z białaczką. Dzięki wpłatom można zrekrutować i przebadać jeszcze więcej potencjalnych dawców szpiku, a tym samym uratować jeszcze więcej osób chorych na białaczkę, dla których ratunkiem jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego.KRS: 0000318602, Nr konta: PEKAO SA 78 124059 181111

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto