Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Polmo w nowej odsłonie, czyli apartamenty i studia urody. To na razie koncepcja...

Redakcja MM
Redakcja MM
Na terenie byłej fabryki Polmo, deweloper chce wybudować mieszkania.
Na terenie byłej fabryki Polmo, deweloper chce wybudować mieszkania. Sebastian Wołosz
Apartamenty, studia urody, sklepy, biura – tak mogłyby wyglądać wnętrza byłej fabryki Polmo. Stare budynki mają być odnowione i zachwycać turystów.

To na razie koncepcja, którą ma nowy właściciel budynków – firma Modehpolmo. Wczoraj radni z komisji budownictwa szczecińskiej rady miasta poparli rozpoczęcie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiłby inwestycję. Ostateczna decyzja zapadnie w poniedziałek na sesji.

Punktem spornym zostaje sprawa ewentualnego sklepu, który mógłby powstać w budynku Polmo przy al. Wojska Polskiego. Inwestor chciałby przeznaczyć na ten cel do 700 metrów kwadratowych. Zdaniem szczecińskich kupców to za dużo, bo grozi utratą kolejnych miejsc pracy.

– Daliśmy czas inwestorowi i kupcom, aby porozumieli się w tej sprawie. Jeśli nie dojdą do kompromisu, decyzję podejmą radni na sesji – mówi Piotr Kęsik, przewodniczący komisji budownictwa.

– Ciężar ekonomiczny funkcjonowania obiektów rewitalizowanych musi przenieść się z produkcji i rzemiosła na usługi jak najszerzej pojęte lub mieszkalnictwo (lofty) lub mieszkalnictwo zbiorowe (aparthotel, motel) – tłumaczy Mirosław Łukomski, prezes Modehpolmo.

Dlatego, aby zmiany można było przeprowadzić, potrzebne są korekty w planie zagospodarowania przestrzennego. Wyburzona może zostać jedynie obskurna portiernia Polmo. Zewnętrzny wygląd budynków musi być zachowany. Inwestor będzie miał prawo go odświeżyć.

– Aby zabieg rewitalizacji mógł się udać, powinniśmy uzyskać rozszerzenie i uelastycznienie obecnych zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Powinien umożliwić lokalizację usług nieuciążliwych wszystkich typów takich jak mieszkalnictwo, mieszkalnictwo zbiorowe, handel detaliczny i hurtowy i inne – wylicza prezes Łukomski.

Fabryka Mechanizmów Samochodowych Polmo w latach świetności produkowała m.in. Junaki. Na początku XX wieku swoją siedzibę miały tu niemieckie zakłady Stoewer, produkujące samochody i autobusy.

Po upadku Polmo w 2011 r. grunty sprzedano kilku deweloperom. Budynki od al. Wojska Polskiego nabył Modehpolmo. Wciąż nie wiadomo co powstanie na pozostałych terenach za budynkami.

Zobacz  również:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto