Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Na elewacjach budynków króluje pstrokacizna

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Sklep i jego otoczenie pomalowane na zielono, drugi obok na ...
Sklep i jego otoczenie pomalowane na zielono, drugi obok na ... Czytelnik
Sklep i jego otoczenie pomalowane na zielono, drugi obok na pomarańczowo, a elewacja domu na różowo. Kolorystyczna samowola nie jest karana.

Jakiś czas temu przez media przetoczyła się dyskusja na temat malowania budynków lub ich części na dowolne kolory.

– A co mam zrobić – mówi właściciel sklepu w starym budynku, zastrzegający sobie anonimowość.– Kupiłem te pomieszczenia i zaproponowałem wspólnocie, by odnowić całą elewację. Żeby było porządnie. Na zebraniu powiedzieli, że nie mają pieniędzy i wolą liszaje, a nie nowy tynk. To zrobiłem remont tylko w otoczeniu mojego sklepu, by nie odstraszać klienta. I teraz sam pan widzi, jak to wygląda. U mnie w porządku, a na około, jakby bomba trzasnęła.

Dalej od centrum króluje pstrokacizna. Zielone otoczenie sklepu, obok jaskrawo pomarańczowe wejście do bramy, a po jej drugiej stronie niebieska elewacja kolejnego sklepu. Powyżej resztki tynku i odkryte gołe cegły. Normalka.

W śródmieściu jest lepiej, ale też nie do końca. Dwa sklepy po obu stronach bramy i dwa kolory, dzielące ją na dwie części. A przy tym bijąca w oczy pstrokacizna reklam. Teoretycznie, gdy budynek zaliczony został do strefy ochrony konserwatorskiej, każde pociągniecie pędzlem winno uzyskać zgodę konserwatora.

– Wymagania dotyczące kolorystyki obiektów może zawierać jedynie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – wyjaśnia Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego magistratu.

Ten zapis pojawił się dwa lata temu w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co ważne jednak, wymagania takie mogą się pojawić, ale wcale nie muszą.

– W przypadku przebudowy sklepów, lokali mieszkalnych na lokale użytkowe itp. wymagane jest pozwolenie na budowę i sporządzenie projektu budowlanego, który powinien zawierać także kolorystykę elewacji – tłumaczy Dariusz Wołoszczuk. – Organ administracji budowlanej nie ma jednak podstaw do oceny kolorystyki  elewacji innej niż w zakresie zgodności z planem miejscowym.

Podobnie jest z obiektami podlegającymi konserwatorowi zabytków. Projekt budowlany musi być uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków, ale... samo  malowanie elewacji nie zalicza się do robót budowlanych i nie podlega przepisom ustawy Prawo budowlane.

(MDR)


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto