Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Miasto pomaga kotom wolnożyjącym! Jesteś opiekunem? Zgłoś się po kartę

af
Joanna Zmuda
W tym roku zabiegi kastracji i sterylizacji zaplanowano w Szczecinie dla ok. 1200 wolno żyjących kotów. Można zgłaszać się do kilku gabinetów weterynaryjnych.

Miasto organizuje pomoc lekarsko-weterynaryjną oraz darmowe zabiegi sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących.

W 2018 r. bezpłatna pomoc lekarsko-weterynaryjna kotom wolno żyjącym zapewniana jest przez Przychodnię dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie (na podstawie umowy zawartej z gabinetem oraz dotacji dla organizacji).

- Jeśli chodzi o bezpłatne zabiegi sterylizacji i kastracji, to celem miasta jest zwiększanie ich dostępności dla opiekunów zwierząt poprzez umożliwienie ich przeprowadzenia w kilku miejscach na terenie Szczecina - mówi Paulina Łątka z urzędu miasta. - W tym roku dotację na wykonywanie bezpłatnych zabiegów otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Oprócz tego miasto podpisało również umowy z dwoma gabinetami komercyjnymi (przy ul. Przyszłości 30 i przy ul. Rostworowskiego 1), w których zwierzęta cały czas przyjmowane są na zabiegi kastracji i sterylizacji. Łącznie w tym roku zaplanowano zabiegi dla ok. 1200 kotów wolno żyjących.

Obok wsparcia udzielanego społecznym opiekunom, miasto po raz pierwszy przeprowadziło akcję sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących w ramach Międzyorganizacyjnego Ogólnopolskiego Programu Sterylizacji i Kastracji (MOPSiK). Akcja została przeprowadzona 4 listopada na terenie ROD „Stoczniowiec” przy ul. Marynarskiej na Wyspie Puckiej. Zabiegi zostały przeprowadzone w MOPSiK-owym STERYLOBUSIE – mobilnej stacji operacyjnej. Łącznie przeprowadzono 42 zabiegi – 22 kastracje i 20 sterylizacji. Kilka kotów trafiło na leczenie (i późniejszą sterylizację) do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie, a także trafiło pod opiekę KociejArki i Zwierzęcego Telefonu Zaufania. Ogółem 55 kotów otrzymało pomoc jednego dnia. W przyszłym roku miasto planuje powtórzyć akcję.

Przypomnijmy. Realizując obowiązek wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, Rada Miasta Szczecin corocznie uchwala „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie”, który określa m.in. zakres działań i zasady sprawowania opieki nad wolno żyjącymi kotami.

Od 2017 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska prowadzi rejestrację społecznych opiekunów i wydaje im Kartę Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących. Karty wyrabiane są jednorazowo i zachowują ważność przez kolejne lata.

Karta Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących, uprawnia do:

a) korzystania z bezpłatnej opieki lekarsko-weterynaryjnej w gabinecie weterynaryjnym, z którymi Miasto ma zawartą umowę - Lecznica dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie przy ul. Ojca Beyzyma 17
b) bezpłatnego wykonania zabiegów sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących w zakładach leczniczych dla zwierząt, z którymi Miasto ma zawarte stosowne umowy (gab. przy ul. Rostworowskiego nr 1, ul. Przyszłości 30, Lecznica dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie przy ul. Ojca Beyzyma 17),
c) nieodpłatnego otrzymywania karmy dla podopiecznych w okresie zimowym (wydawanej przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie w okresie od 1 listopada do 31 marca)
d) nieodpłatnego otrzymania domku dla kotów wolno żyjących (wydawanego przez Schronisko)

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto