Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara transformatorownia centrum sztuki (wizualizacje)

Redakcja
Trafostacja Sztuki Szczecin od 2012 ma zostać centrum sztuki współczesnej w Szczecinie. W budynku starej transformatorowni będą wystawy, koncerty i wszelkiego rodzaju działania artystyczne.


Zobacz też: Szczecin: Stara transformatorownia od środka (zdjęcia) więcej


Dużym atutem powołania instytucji w tym miejscu jest jej lokalizacja w ścisłym centrum miasta. Z jednej strony nowa instytucja doskonale wpisze się w szlak turystyczny i stanie się atrakcyjnym punktem dla zwiedzających Szczecin. Z drugiej zaś bliskość placu Orła Białego, na którym ma zostać powołana Akademia Sztuki, pozwoli na ścisłą współpracę obu instytucji.

Koordynacją wszelkich działań związanych z powstaniem Trafostacji Sztuki wyznaczonym przez miasto jest Agata Zbylut.

- Marzyłam od wielu lat, żeby zająć się tym budynkiem - mówi. - To ma być interdyscyplinarne, żywe centrum sztuki współczesnej. Ma promować naszych lokalnych artystów. To ma być bardzo nowoczesne miejsce, otwarte dla publiczności.

Architektura transformatorowni daje możliwość przeprowadzenia dużych przedsięwzięć artystycznych. Hala główna o to około 400 m kwadratowych, co pozwala na zrealizowanie nie tylko wystaw ale również koncertów, pokazów filmów, alternatywnych przedstawień teatralnych, performance itp. zamierzeń artystycznych, które mogą być planowane z dużym rozmachem. Wysokość hali wynosi około 19 metrów i będzie to jedyna tak wysoka przestrzeń oddana na potrzeby sztuki w Szczecinie.

- Zawsze uważałem, że infrastruktura poprzemysłowa jest doskonałym miejscem do prezentowania sztuki współczesnej – mówi Waldemar Wojciechowski, zastępca prezesa stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej. - Jestem bardzo zaangażowany w powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie i liczę, że będzie to dobre miejsce do prezentowania twórczości studentów akdaemi.

Najważniejszymi partnerami TSS będą powstająca Akademia Sztuki i Tabakfabrik Vierraden, która ma stać się docelowo centrum seminaryjno-warsztatowym, będzie partnerem Trafostacji w aplikacji o fundusze UE. Będzie miejscem, w którym przeprowadzane będą polsko-niemieckie warsztaty artystyczne i plenery studenckie.

TSS planuje działania edukacyjne, które będą odbywać się wielotorowo poprzez współpracę ze szkołami (warsztaty w salach wystawowych i bezpośrednim towarzystwie dzieł sztuki). Dla odbiorców starszych zostaną przygotowane cykle warsztatów, spotkań z artystami, wykładów.

- Koszt powstania TSS będzie wynosił kilkanaście milionów - mówi Tomasz Jarmoliński, wiceprezydent Szczecina. - Podstawowym zadaniem jest przygotowanie projektu. Będziemy się ubiegać o pieniądze z Unii Europejskiej i pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plan działań:

2009

1. Ogłoszenie przetargu na projekt budowlany.
2. Przygotowanie listu intencyjnego pomiędzy Miastem Szczecin, Zachętą Sztuki Współczesnej oraz Miastem Schwedt i stowarzyszeniem Kunstbauwerk
3. Doraźne zabezpieczenie budynku – według wytycznych ekspertyzy technicznej dr inż. Stefana Nowaczyka.
4. Przygotowanie projektu budowlanego.
5. Opracowanie założeń formuły organizacyjnej instytucji

2010-2011

6. Przygotowanie i złożenie aplikacji o dofinansowanie zewnętrzne projektu.
7. Powołanie samorządowej instytucji kultury Trafostacja Sztuki Szczecin.
8. Rozpoczęcie prac budowlanych.

2012

9. Zakończenie prac budowlanych
10. Rozpoczęcie pełnej realizacji zadań statutowych instytucji.


Zobacz na gs24.pl: Inspekcja pracy: Pracownicy na budowach bez zabezpieczeń. W ubiegłym roku 8 wypadków śmiertelnych


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto