Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczamy się z fiskusem

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Jak poprawnie wypełnić PIT-y? Czy od dochodu można odliczyć wydatki na internet i leki? O to najczęściej pytali Czytelnicy podczas dyżuru specjalistów ze szczecińskiej Izby Skarbowej.

– Jestem inwalidką I grupy, czy od dochodu mogę odliczyć sobie wydatki na leki?

– Tak, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że powinna pani stosować określone leki stale lub czasowo. Może pani odliczyć wydatki na te preparaty w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.

– Jestem inwalidą II grupy. W 2006 roku kupiłem aparat słuchowy. Dostałem na niego dofinansowanie MOPR. Jak mam to rozliczyć?

– Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W pana sytuacji odliczeniu od dochodu podlega różnica pomiędzy wydatkiem na aparat, a dofinansowaniem.

– Czy w tym roku można jeszcze odliczyć wydatki na fundusz remontowy? Jak to zrobić?

– W tym roku już tej ulgi nie ma.

– Rozliczamy się z żoną oddzielnie. Chcemy skorzystać z ulgi na internet. Czy oboje możemy to zrobić w sytuacji gdy faktura za stałe łącze jest tylko na mnie?

– Z tej ulgi może skorzystać tylko ta osoba, na którą wystawiona jest faktura.

– W którym urzędzie powinnam złożyć zeznanie podatkowe, jeżeli do listopada mieszkałam przy ul. Floriana Szarego, a od listopada mieszkam przy ul. Mickiewicza? Zameldowana jestem nadal przy ul. Szarego.

– Urzędem właściwym do złożenia zeznania podatkowego, jest urząd skarbowy właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Przeważnie miejsce zameldowania pokrywa się z miejscem zamieszkania, ale w sytuacji, gdy tak nie jest, zeznanie podatkowe składa się wg miejsca zamieszkania. Jeżeli zatem mieszka pani przy ul. Mickiewicza, to właściwym urzędem jest II Urząd Skarbowy w Szczecinie.

– Jeżeli ja jestem na rencie, a żona jest bezrobotna, czy możemy się rozliczyć razem?

– Małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia pod warunkiem, że istnieje między nimi wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Zatem jeżeli spełnione są powyższe warunki, to nawet w sytuacji, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów możecie państwo skorzystać z łącznego opodatkowania.

– Mój mąż jest na rencie, a ja nie mam żadnych dochodów. Czy musimy się rozliczać?

– Jeżeli rocznego rozliczenia dokonał za pana ZUS na formularzu PIT 40A, to nie musi pan składać samodzielnie zeznania podatkowego. Pani natomiast w związku z tym, że nie osiągnęła w 2006 r. żadnych dochodów również nie składa zeznania podatkowego.

– Mój mąż zmarł w październiku. Czy powinnam za niego złożyć zeznanie podatkowe?

– Może pani złożyć zeznanie podatkowe „za męża” tylko w sytuacji, gdyby chciała pani skorzystać z łącznego opodatkowania. Winnej sytuacji za osobę zmarłą nie składa się zeznania podatkowego.

– Jakie są ulgi dla osób niepełnosprawnych ruchowo?

– Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione m.in. na: odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej (karetka transportu sanitarnego). Osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa mogą również odliczyć wydatki związane z innymi środkami transportu niż karetka. Można odliczyć także koszty związane z adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa, w kwocie nie przekraczającej w roku podatkowym 2.280zł oraz leki, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki.

 – Mój mąż pracuje od 14 listopada w Islandii, wcześniej pracował normalnie w Polsce. Gdzie powinien się rozliczyć?

– Dochody uzyskane z pracy najemnej w Islandii należy opodatkować łącznie z dochodami uzyskanymi w Polsce. Od wyliczonego polskiego podatku będzie można odliczyć podatek uiszczony w Islandii, jednak w kwocie nie większej niż podatek przypadający na dochód uzyskany w Islandii (metoda odliczenia proporcjonalnego). Wtym przypadku, od przychodu z Islandii można odliczyć równowartość diet za każdy dzień wykonywania pracy (maksymalnie do 30 diet w roku).

– Rozliczamy się razem z żoną. Oboje pracujemy w Polsce, ale żona dodatkowo przez trzy tygodnie w ubiegłym roku pracowała w Niemczech. Nie mieszkała tam tylko dojeżdżała trzy razy w tygodniu. Jak mamy to rozliczyć?

– Na podstawie umowy zawartej między Polską a Niemcami, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, dochód uzyskany z pracy najemnej wykonywanej w Niemczech jest zwolniony w Polsce z opodatkowania, przy czym w celu obliczenia podatku od pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu, polskiego i zagranicznego (metoda wyłączenia z progresją). Zeznanie roczne należy złożyć na formularzu PIT-36 wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku (załącznik PIT/ZG).

Wysłuchała Anna Gawriołek 

 

 

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto