Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczamy PIT-y: Ulga internetowa

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ulga internetowa to jedna z najbardziej popularnych ulg podatkowych. Jak z niej skorzystać?

Ulga ta pozwala podatnikowi obniżyć swój dochód o kwotę rzeczywiście poniesionych wydatków, która nie może być większa niż kwota 760 zł w danym roku podatkowym.

Ulgę wykazuje się w załączniku PIT/O dołączanym do zeznania rocznego składanego do końca kwietnia (PIT-36, PIT-37).

Z ulgi internetowej może skorzystać podatnik, który w 2009 roku poniósł wydatki na użytkowanie Internetu w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania oraz posiada faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki.

- Faktura VAT może być wystawiona w formie "papierowej" lub elektronicznej, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej – wyjaśnia Małgorzata Brzoza ze szczecińskiej Izby Skarbowej. - Otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej wymaga nie tylko obopólnej zgody wystawcy i odbiorcy faktur oraz przechowywania ich w formacie, w którym zostały wystawione przez operatora, lecz także zagwarantowania autentyczności ich pochodzenia i integralności ich treści.

Rezygnacja z otrzymywania od operatora "papierowych" faktur VAT i zgoda na "ekofaktury", czyli:
1) otrzymywanie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub
2) faktury na stronie internetowej operatora,
oznacza, że podatnik nie posiada faktur VAT w formie elektronicznej, w rozumieniu przepisów
o podatku od towarów i usług. Ma jednak prawo żądać od operatora wystawienia „papierowych” faktur VAT, niezbędnych do skorzystania z ulgi.

Jeśli podatnik płaci za Internet wspólnie z osobą zamieszkującą razem z nim (np. małżonkiem, dzieckiem, rodzicem), co dokumentują faktury VAT wystawione na imię i nazwisko osób ponoszących wydatki, to każdej z tych osób przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu.

Pamiętać jednak należy, że odliczenie przysługuje tylko wtedy, gdy dana osoba osiąga dochody, które uprawniają do skorzystania z ulgi.

Sposób dokonywania odliczeń

Odliczeń z wymienionego tytułu możesz dokonać:
1) od dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, przy czym może to nastąpić:
-    w trakcie roku podatkowego, w przypadku podatników uzyskujących dochody
z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze – podatnicy ci winni następnie wykazać dokonane odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-36, dołączając formularz PIT/O;
-    po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37 do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.
2) od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy czym może to nastąpić zarówno
w trakcie roku podatkowego, jak i w składanym po jego zakończeniu zeznaniu podatkowym PIT-28, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

Kwota, którą można odliczyć, dotyczy tylko wydatków związanych z użytkowaniem Internetu, niezależnie od tego, czy korzystanie z sieci następuje poprzez stałe łącze, czy bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub telefonie komórkowym.

Dlatego, jeśli dostęp do Internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z faktury VAT musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie Internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto