Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Ogród Działkowy im. Pokoju ma 60 lat

von sadow
von sadow
Pracowniczy Ogród Działkowy im Pokoju powstał po uchwaleniu w dniu 09.03.1949 r przez Sejm ustawy „O pracowniczych ogrodach działkowych”. Ustawa likwidowała Związki Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych, które dotychczas zarządzały ogrodami (i które przydzielały ogródki m/in osiedleńcom na Golęcinie), przekazując agendy ogrodów związkom zawodowym CRZZ.

POD Golęcino (taka była wtedy nazwa ogrodów) objął 6 koloni ogrodów: Pokoju I, II, III, Słoneczną, Światowida i Wiszesława.

Na dzień przejęcia na ponad 200 działkach ogrodzenie istniało tylko w 50% ogrodów i to w złym stanie, podobnie jak instalacja wodociągowa.

Pierwszym przewodniczącym wybrano Kacpra Cacaja, a w 1950 r wybrano następny zarząd w składzie: przewodniczący – Roman Haładuda, sekretarz –Tadeusz Sadowski, skarbnik – Maria Olkiewicz.
W tym czasie większość prac przy ogrodzeniu czy remoncie instalacji wykonywano własnymi siłami użytkowników, ale umiano się też wspólnie bawić np.: 12.07.52 r zorganizowano zabawę dla działkowiczów w wyremontowanej świetlicy działkowej.

Na przełomie 1957/58 r POD Golęcino otrzymało nowe tereny na skarpie przy ul. Słonecznej, podjęto więc decyzję o podziale POD Golęcino na dwa ogrody i zarządy. Postanowiono że stary zarząd pod kierownictwem A. Bromberga będzie administrował kolonią Słoneczną, a nowopowstały zarząd pod kierownictwem Leona Pawlaka będzie administrował koloniami Pokoju I, II, III, Wiszesława i Światowida.

W 1961 r na działkach było już 54 altanki.

W maju 1961 r nowym przewodniczącym zarządu POD został Józef Jurgiel, który pełnił tą funkcję do czerwca 1988 r.
Nie był to najszczęśliwszy wybór, gdyż J. Jurgiel pomimo tego że był sprawnym administratorem, okazał się słabym organizatorem. W czasie gdy inne ogrody rozwijały się, podłączały energię elektryczną, budowały murowane świetlice i magazyny w ogrodach zarządzanych przez J. Jurgiela nastąpiła stagnacja.

W 1964 r POD im. Pokoju przejęło teren przy ul. Świętojańskiej, na którym wydzielono 100 działek. W 1967 r rozpoczęto budowę sieci wodociągowej w przedostatniej koloni przy ul. Wiszesława (bez wody pozostała kolonia przy ul. Światowida).
W styczniu 1969 do POD Pokoju przyłączono POD Remontowiec (53 ogrody).

01.01.1973 r POD Pokoju przekazał teren 1,37 ha (12 działek) na rzecz spółdzielni Metaloport, oraz na rzecz MPPiPW Szczecin 3 działki.
W 1974 r doprowadzono instalację wodociągową do ostatniego rejonu ogrodów przy ul. Światowida. Dopiero w 1978 r doprowadzono energię elektryczną do pierwszego rejonu ogrodów przy ul. Świętojańskiej.

06.05.1981 r Sejm uchwalił ustawę „O pracowniczych ogrodach działkowych” w wyniku której ogrody działkowe od dotychczasowego zarządcy CRZZ przejął Polski Związek Działkowców.
W październiku 1988 r podłączono energię elektryczną do rejonu działek przy ul. Wiszesława, a w 1993 do przedostatniego rejonu przy ul. Pokoju (oprócz rejonu przy ul. Światowida).

Lata 90-te to zmiana funkcji działek pracowniczych z owocowo-warzywnych na owocowo-rekreacyjne, a nawet mieszkalne. Wtedy też zbudowano w rejonie I przy ul. Świętojańskiej najsłynniejszą w Szczecinie altankę Mariana Jurczyka.

Dzień dzisiejszy POD im. Pokoju to 304 działki rozmieszczone na 13,1 ha terenu w 7-miu rejonach zarządzane przez prezesa Dorotę Tabołę, to 271 altan, 4255 mb ogrodzenia zewnętrznego, 4004 mb sieci wodociągowej, 2600 mb sieci elektrycznej, to 3816 szt. drzewek i 6374 szt. krzewów owocowych.

PS. Dokładniejsze informacje w moim Rysie historycznym i Monografii ogrodów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto