Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reformator kościoła bohaterem wystawy na Zamku

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Na Zamku Książąt Pomorskich można oglądać wystawę, której bohaterem jest niezwykły człowiek - Jan Bugenhagen, reformator kościoła, historyk i tłumacz.

Wystawa została otwarta o godz. 17.  w Galerii Gotyckiej. Obejrzymy na niej 25. plansz poświęconych jednemu z największych przedstawicieli reformacji na Pomorzu.

Johann Bugenhagen urodził się w Wolinie 24 maja 1485 w rodzinie patrycjuszowskiej. Gruntownie wykształcony został zakonnikiem u norbertanów. W 1518 roku ukończył pisanie monumentalnego dzieła o historii miast pomorskich Pomerania.

Od 1520 roku Bugenhagen zajmował się badaniem pism i wystąpień saksońskiego augustianina Marcina Lutra. Wnikliwa lektura dzieła „O babilońskiej niewoli Kościoła”  jesienią 1520 roku spowodowała u niego zmianę dotychczasowego patrzenia na religię i przejście na luteranizm. Bugenhagen skupił wokół siebie krąg duchownych i mieszczan i zaczął organizować pierwsze wspólnoty ewangelickie. Stały się one zaczątkiem reformacji na Pomorzu.


Fot. Marcin Bielecki

W marcu 1521 roku Bugenhagen wyjechał do Wittenbergi, gdzie został proboszczem kościoła Najświętszej Marii Panny i zaczął wykładać teologię na miejscowym uniwersytecie. Poznał Marcina Lutra i stał się jego wiernym przyjacielem oraz stałym spowiednikiem. W późniejszych latach pracował przy układaniu 17 artykułów, które stały się podstawą wyznania ewangelicko-augsburskiego, pomagał Lutrowi tłumaczyć Biblię na język niemiecki.

Był także współzałożycielem i pierwszym rektorem Uniwersytetu w Kopenhadze. Za wkład w krzewienie protestantyzmu Marcin Luter nazywał go Doctor Pomeranus.

W grudniu 1534 w Bugenhagen przybył do Trzebiatowa i uczestniczył w Sejmiku Trzebiatowskim, został wyznaczony do opracowania nowej zreformowanej liturgii i przeprowadzenia wizytacji parafii. W 1535 wydana została jego Ordynacja Kościelna. W tym samym roku w asyście książąt pomorskich odwiedził Słupsk, Sławno, Darłowo, Szczecin, Gryfice, Wolin, Greifswald, Anklam i Pasewalk. Brał również udział w wizytacjach przekształconych w dobra książęce klasztorów Neuenkamp i Eldena.

Po śmierci Marcina Lutra zaopiekował się jego żoną i rodziną. Odmówił wielokrotnie proponowanych mu godności biskupich, w tym urzędu biskupa kamieńskiego. Chciał pozostać jedynie kaznodzieją i teologiem. Jedynym urzędem kościelnym, który przyjął, było stanowisko superintendenta Saksonii (1539).

Zmarł 20 kwietnia 1558 roku w Wittenberdze i tam został pochowany.

Wystawa, którą obejrzymy odbywa się w ramach Prezentacji Meklemburgii Pomorza Przedniego w województwie Zachodniopomorskim. Współorganizator: Konsistorium der Pommerschen Evangelischen Kirche.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto