Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychologia i nowe technologie

Redakcja
Niecały miesiąc został do rozpoczęcia rekrutacji na studia dzienne. Dla niezdecydowanych podajemy informacje jakie ciekawe kierunki można znaleźć na szczecińskich uczelniach.

15 czerwca rozpoczyna się rekrutacja na Uniwersytecie Szczecińskim i potrwa do 10 lipca. Osoby o zainteresowaniach humanistycznych będą mogły składać dokumenty na 9 wydziałach.

– W ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się nowo otworzone kierunki: psychologia (14 osób na 1 miejsce) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (8 osób na 1 miejsce) –mówi Magdalena Gardas, rzecznik US. –W tym roku spodziewamy się zainteresowania nowymi kierunkami, które pojawiły się w roku akademickim 2008/2009 – są to: archeologia, psychologia, dziennikarstwo i studia śródziemnomorskie.

Otwarte będą cztery nowe specjalności:
Dwie na pedagogice (edukacja osób niepełnosprawnych i logopedia, edukacja osób iepełnosprawnych i terapia pedagogiczna), jedna na fizyce (fizyka z informatyką nauczycielską) i na matematyce (analityka procesów gospodarczych).

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ma trzy terminy rekrutacji. Nabór na kierunki: architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, wzornictwo potrwa od 1 do 22 czerwca. Dla pozostałych kierunków studiów prowadzonych na wydziale: Budownictwa i Architektury, Elektrycznym, Informatyki, Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Techniki Morskiej, Technologii i Inżynierii Chemicznej – od 1 czerwca do 6 lipca oraz dla pozostałych kierunków studiów prowadzonych na wydziale: Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Ekonomicznym, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Nauk o Żywności i Rybactwa – od 15 czerwca do 13 lipca.

W ubiegłym roku ZUT był podzielony na Politechnikę Szczecińską i Akademię Rolniczą. Na tej pierwszej największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: wzornictwo, inżynieria środowiskowa, budownictwo, informatyka. Na AR najwięcej podań wpłynęło na: zarządzanie, technologię żywności i żywienia człowieka, ekonomię, biotechnologię i architekturę krajobrazu. Na jednym z tych popularnych kierunków studiuje Kinga Schwirtz (IV rok technologii żywienia i żywności), która bardzo sobie chwali jakość studiów. Jest też zadowolona z połączenia obu uczelni.
– Jest nas teraz więcej, jest o nas głośniej, więcej się mówi i uczelnia staje się coraz popularniejsza – mówi Kinga.

Na Akademii Morskiej podania można składać od 1 czerwca do 6 lipca, chociaż na kierunek nawigacja dokumenty są przyjmowane już teraz. Przyszłych studentów czeka test z pływania, który odbędzie się 7 lipca. Wubiegłym roku największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak: logistyka i zarządzanie w europejskim systemie transportu oraz ratownictwo.
Nowością w tym roku będą – na kierunku geodezja i kartografia – specjalizacja geoinformatyka, na inżynierii morskiej – informatyka morska oraz mechatronika.

– Chcemy uatrakcyjnić ofertę na wydziale mechanicznym, stąd ten nowy kierunek, który ma uczyć obsługi zautomatyzowanych urządzeń mechanicznych – mówi Katarzyna Opalińska, rzecznik prasowy AM. – To mają być najnowsze technologie.

Na Pomorskiej Akademii Medycznej rejestracja rozpocznie się 25 maja a zakończy 10 czerwca. W terminie od 30 czerwca do 7 lipca kandydaci zobowiązani są do uzupełnienia elektronicznego formularza zgłoszenia kandydatury o informację o uzyskanych wynikach egzaminu maturalnego z wymaganych przedmiotów. PAM należy do najbardziej obleganych szczecińskich uczelni. W zeszłym roku na kierunek lekarsko-stomatologiczny było dziewięciu chętnych na jedno miejsce, a na kierunek lekarski ośmiu.

W tym roku doszło do zamieszania związanego z rekrutacją na tej uczelni. W maju 2008 PAM
w Szczecinie podjęła uchwałę rekrutacyjną na rok akademicki 2009/2010, z której wynika, że na wydziale lekarskim oraz lekarsko-stomatologicznym wymagane jest zdanie matury z fizyki wyłącznie na poziomie podstawowym.
4 lutego senat PAM przyjął zapis, że dla maturzystów z nową maturą zdających fizykę na poziomie rozszerzonym zastosowany zostanie odpowiedni przelicznik. Informacja o tym pojawiła się na stronie PAM 11 lutego. Maturzyści byli niezadowoleni, bo informacja pojawiła się zbyt późno, a przedmioty zdawane na maturze musieli podać wcześniej. W tej sytuacji zdający fizykę na poziomie podstawowym mieliby mniejsze szanse dostać się na PAM.

Jednak 3 maja PAM otrzymał z departamentu nauki i szkolnictwa wyższego Ministerstwa Zdrowia pismo informujące, że wprowadzona zmiana jest naruszeniem prawa. Uczelnia musiała zastosować się do uchwały z roku 2008. W procesie rekrutacyjnym obowiązuje więc wynik z egzaminu maturalnego z fizyki na poziomie podstawowym.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto