Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy ukróciły becikowe

Anna Folkman
Anna Folkman
Mamy, które nie były pod opieką lekarza, co najmniej od 10. tygodnia ciąży nie dostają becikowego. W całej Polsce przybywa kobiet, które z tego powodu nie dostają pieniędzy.

Zmianę zasad wypłacania becikowego wprowadziło Ministerstwo Pracy od 1 listopada ubiegłego roku i jak się okazuje zmiana sprawiła, że urzędy zaczęły odmawiać tego typu zapomogi. Powodem ma być zbyt długi termin, po którym kobiety zgłosiły się do lekarza. Jedna ze szczecinianek też usłyszała odmowę.

- Bywa, że kobieta do dziesiątego tygodnia nie wie, o tym, że jest w ciąży – mówi Karolina Dymkowska z Osowa. – Moja koleżanka nie wiedziała o tym nawet dłużej, okazało się, że pierwsze miesiące ciąży przebiegały u niej bezobjawowo. Zmęczenie i częste wizyty w toalecie kojarzyła z przeziębieniem i przepracowaniem. Nie ubiegała się o becikowe, ale wiem, że wielu rodzinom po urodzeniu dziecka zastrzyk gotówki jest bardzo pomocny, dlatego myślę, że podany czas powinien zostać wydłużony.

Ministerstwo Pracy nie chce jednak zmieniać przepisów. Zasady mają zachęcić kobiety do częstszych wizyt u lekarza i co za tym idzie wykonywania kontrolnych badań. Ponadto lekarze uważają, że 10. tydzień ciąży to ostatni moment na wykrycie ewentualnych chorób, wad płodu.

Zatelefonowaliśmy do Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka. To tutaj powinny wpływać wnioski odnośnie jednorazowej zapomogi, jaką jest becikowe. Zdarza się, że decyzja po rozpatrzeniu takiego wniosku jest negatywna. Jak powiedziała nam dyrektor placówki, w takiej sytuacji zawsze przysługuje odwołanie. Co jeśli kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży przed 10. tygodniem i potwierdzi to lekarz? Czy ma szansę na becikowe, jeśli się odwoła?

- Nie możemy przymykać oko, ponieważ wszystko musi odbywać się zgodnie z ustawą - mówi Małgorzata Sandej-Góraj ze Szczecińskiego Centrum Świadczeń. – Ministerstwo cały czas stoi na stanowisku, że kobieta powinna być co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu pod opieką lekarza.

Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory w Szczecinie zdarzyła się jedna taka sytuacja, w której termin opieki lekarskiej nie został spełniony. Kobieta odwołała się. Być może małe rozbieżności czasowe i zapewnienia lekarza, że kobieta nie wiedziała o ciąży byłyby kryterium łagodzącym przepisy. Tego nie wiadomo, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto