Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Szczecinie. Zmienili trasę. Kierowcy są wściekli. Protestują na Facebooku

Redakcja MM
Redakcja MM
Protest rolników w Szczecinie. Zmienili trasę i będą jeździć dalej
Protest rolników w Szczecinie. Zmienili trasę i będą jeździć dalej Sebastian Wołosz
Traktory znowu zablokowały ulice Szczecina. Do 5 lutego ciągniki na szczęście nie ruszą się z Wałów Chrobrego. Ale protest trwa.

Piotr Jasina
[email protected]

Rolnicy zmienili trasę.

Protestujący zmienili trasę. W piątek ponad 40 ciągników wyjechało spod ul. Szczerbcowej (siedziba Agencji Nieruchomości Rolnych) w kierunku pl. Rodła, dalej Piłsudskiego, al. Wojska Polskiego i skręcili w ul. Szafera pod siedzibę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wściekli kierowcy tkwili w korkach. Wśród zmotoryzowanych rolnicy już dawno stracili sympatyków. Padało wiele niecenzuralnych słów. Podobnie, kiedy rolnicy ruszyli z powrotem.

Na portalu Facebook powstał profil "NIE dla traktorów w Szczecinie", który polubiło 224 osób.

Kawalkada ciągników wracała ul. Żołnierską, Mickiewicza, al. Bohaterów Warszawy, ul. Krzywoustego. Przy Bramie Portowej ciągniki skręciły w kierunku pl. Rodła i Wałów Chrobrego.

- Przygotowaliśmy petycję, którą dyrektor ARiMR ma przekazać premierowi Donaldowi Tuskowi - mówił Edward Kosmal, przewodniczący komitetu protestacyjnego Rolników Indywidualnych Solidarności. - W petycji przypominamy szefowi rządu, by dbał rolników. By pamiętał, że jesteśmy producentami żywności i walczymy o Polskę broniąc naszej ziemi przed obcym kapitałem.

Przewodniczący zapowiedział, że rolnicy do 5 lutego nie będą blokować ruchu w Szczecinie.

We wtorek miną 2 miesiące, od kiedy pojawili się pod szczecińskim oddziałem Agencji Nieruchomości Rolnych.

- Wiele z naszych postulatów można było już dawno załatwić - stwierdził Kosmal. - Niestety, wiceminister Zofia Szalczyk z siedmioma szefami departamentów przybyła na rozmowy do Szczecina bez pełnomocnictw. Dlatego nie mogliśmy posunąć się do przodu w negocjacjach, mimo iż mieliśmy podobne stanowiska w sprawie podatku dochodowego, ubezpieczeń KRUS czy upraw genetycznie modyfikowanych.

Przewodniczący zawraca uwagę, że zmiany dotyczące obrotu ziemią, uzgodnione na początku stycznia z ministrem rolnictwa i prezesem ANR, mogą być już realizowane. Prezes ANR wydał przecież stosowne rozporządzenia.

- Nadal jednak w strukturach oddziału ANR w Szczecinie pozostają dwaj zastępcy, i nie podziękowano też za pracę byłemu dyrektorowi - dodał. - A z tymi panami nie widzimy możliwości współpracy. A kontrolę w Agencji rozpoczęto, dopiero kiedy wznowiliśmy protesty.

Pozostają wciąż do załatwienia kwestie wyłączania gruntów pod zazielenienie i związanych z tym dopłat, wielkości zwrotu podatku akcyzowego, czy stworzenie możliwości przetwórstwa w gospodarstwach rolnych.

- Wiemy, że kwestii, które wymagają zmian legislacyjnych od ręki się nie załatwi, wiele spraw jednak można było już zrobić - dodał. - Warto zwrócić uwagę, że w Zachodniopomorskiem mamy pustynię, jeśli chodzi o zakłady produkcyjne. A rolnictwo może być siłą napędową regionu.

Protest rolników w Szczecinie:

Internauci mają dość. "Zablokujmy traktory!"
Szczecin: 100 traktorów na ulicach. Rolnicy zakorkowali miasto [zdjęcia, film]
Skończy się protest rolników w Szczecinie? Jest wstępne porozumienie
Rolnicy od miesiaca protestują w Szczecinie. Jak wygląda ich codzienne życie? [zdjęcia]


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto