Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Propozycja na weekend: Kajakowe Dni Odry 2012, czyli przygoda z mapą i kompasem

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Powoli zbliża się ciekawy weekend pod znakiem święta rzeki – Dni ...
Powoli zbliża się ciekawy weekend pod znakiem święta rzeki – Dni ... Robert Filipski
Powoli zbliża się ciekawy weekend pod znakiem święta rzeki – Dni Odry 2012.

W Szczecinie zaplanowano szereg imprez w tym „kultowy” Flis Odrzański, organizowany rok rocznie przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekonomii w Szczecinie.

Lato 2012: Dni Rzeki Odry w Szczecinie [PROGRAM]

Również od 2009 roku w ramach Dni Odry, Wiking Szczecin organizuje Szczeciński Kajakowy Rajd na Orientację „Pod Prąd” z cyklu Pucharu Odry.

Ta cykliczna i największa impreza kajakowa w Szczecinie, w 2012 roku odbędzie się wyjątkowo w innym miejscu niż zawsze. Centrum Rajdu umiejscowione jest na Wyspie Jaskółczej przy ul. Kolumba, nieopodal Dworca PKP. Świetny punkt wypadowy na wszystkie trasy przygotowane dla uczestników.

14 lipca 2012 roku czekają na Państwa aż trzy trasy, podzielone na stopień trudności.


Kategoria TS
zaawansowanych, budowana jest z myślą o uczestnikach, którzy nie tylko dobrze pływają kajakiem, ale również posiadają wiedzę topograficzną i dobre umiejętności czytania mapy. Na uczestników czeka najdłuższa trasa – około 15 km. Mapy dla uczestników są przetworzone, co oznacza, że będą musieli troszkę pogłówkować jak poukładać te „puzzle” i dobrze pokonać trasę.


Kategoria TP
początkujących to już skrócona wersja TS, czyli około 6-8 km. W tym przypadku uczestnicy pokonują trasę na podstawie praktycznie pełnej mapy topograficznej. Ale może zdarzyć się niespodzianka.


Dla zupełnie „zielonych” i bardzo początkujących przygotowana została kategoria TR rekreacyjna, pod nazwą Miejska Trasa Kajakowa „Szczecińska Wenecja”.

W tej kategorii, łączymy uczestników w 16-18 osobowe grupy, które ruszają w około 2 km wędrówkę pod wodzą przewodnika. Osoba ta nie tylko poprowadzi na trasie, ale również udzieli ciekawych informacji na temat obiektów podczas pokonywania trasy. Można powiedzieć że jest to kajakowy spacerek z elementami krajoznawstwa.

We wszystkich kategoriach start jest w zespołach dwuosobowych. W przypadku pojedynczych osób, zawsze staramy się połączyć je w pary, szczególnie w trasie rekreacyjnej. Koszt opłaty startowej od 20,00/osoba.

W imprezie na orientację może uczestniczyć każda chętna osoba w wieku od 10 lat do ... i tutaj spotykamy często osoby w wieku nawet 70 lat.

Na czym polega orientacja?

Bez względu na formę imprezy zasada jest taka sama. Uczestnik otrzymuje mapę, na której naniesione są miejsca w których znajdują się punkty kontrolne. Zadaniem uczestnika jest pokonać trasę w określonym limicie czasu i potwierdzenie pobytu na punktach kontrolnych.

Czasami zdarzają się również małe testy krajoznawcze czy też zadania. W większości imprez wygrywa osoba (drużyna), która zdobędzie jak najmniejszą liczbę punktów karnych.

Jak widać zasada imprezy jest prosta, jasna i czytelna.  Oczywiście można usłyszeć głosy, że nie potrafię obsługiwać mapy. Samo jej czytanie, szczególnie na imprezach kajakowych jest bardzo proste i sprowadza się głównie do odczytywania linii brzegowej i porównywania jej z otaczającym nas terenem. Po chwili wszystko staje się jasne i klarowne. Na naszych kajakowych rajdach na orientację, nie doszło jeszcze nigdy do zabłądzenia uczestników.

Przejdźmy do kwestii technicznych.

Co to jest ten punkt kontrolny?

To nic innego jak biało-czerwona chorągiewka, rozstawiona w miejscu oznaczonym na mapie. Przy oznaczeniu powinien znajdować się perforator lub kredka do potwierdzania pobytu na karcie startowej, którą uczestnik otrzymuje przy starcie. Ważne jest dokładność wpłynięcia dokładnie w to miejsce. Aby nie było za łatwo, organizatorzy umieszczają na trasie również punkty mylne, umieszczone w miejscu podobnym do umieszczenia punktu właściwego. Dzięki temu uczestnicy nie stosują zasady potwierdzania każdego napotkanego punktu kontrolnego.

Wspominałem wcześniej o punktach karnych. Głównie otrzymujemy je za brak potwierdzenia pobytu na punkcie kontrolnym (-90), lub za potwierdzenie punktu mylnego (-25). Jak odróżnić punkt mylny od właściwego?

Są różne legendy jednak po prostu punkt mylny stoi w innym miejscu niż oznaczony na mapie punkt właściwy. Wbrew ogólnie przyjętym formułom nasze rajdy nie są wyścigami! Uczestnicy pokonują trasę w limicie czasu i muszą zdobyć jak najmniej punktów karnych. Dopiero gdy suma punktów karnych jest taka sama, to pod uwagę bierzemy czas pokonania trasy, aby wyłonić zwycięzców.

Jak widać nie zabraknie kajakowych atrakcji w Dni Odry.

Łącznie jesteśmy przygotowani na 30-50 osad kajakowych. Starty w zależności od kategorii od 9.30 do 15. Miejska Trasa Turystyczna „Szczecińska Wenecja” startuje o godz. 11, 13.30 i 15.  Kategoria TS o godz. 9.30 zaś TP w okolicach godz. 10.30.

Serdecznie zapraszamy na dzień kajakowego szaleństwa.

Szczegółowe regulaminy poszczególnych imprez oraz wszelkie formularze odnajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.kajaki.szczecin.pl .

Również na stronie opisane są ogólne zasady imprez na orientację. Warto zaznaczyć, że wszystkie trasy IV Szczecińskiego Kajakowego Rajdu na Orientację „Pod Prąd”, dofinansowane są ze środków Gminy, Miasto Szczecin.

Do zobaczenia  na kajakowym szlaku
ORGANIZATORZY

Link do regulaminów

Link do wydarzenia na Facebooku



Zobacz też:

PKP Intercity uruchamia 66 dodatkowych pociągów w wakacje

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto