Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny. Uczniowie pisali o dynastii Piastów

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
Wczoraj rozpoczął się próbny egzamin gimnazjalny z Operonem. Gimnazjaliści z trzecich klas pierwszego dnia napisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, który trwał 60 minut.

Po przerwie był test z języka polskiego, który trwał 90 minut.  Uczniowie musieli odpowiedzieć zarówno na pytania otwarte, jak i zamknięte. Jednym  z zadań była rozprawka na temat: "O ludziach, którzy potrafią czynić dobro". Należało podać przynajmniej dwa przykłady z literatury oraz jeden z historii nowożytnej. Uczniowie bazowali na "Mitologii" Jana Parandowskiego  oraz książce "Być jak płynąca rzeka" Paulo Coehlo. Były też wiersze Wisławy Szymborskiej.

W Gimnazjum nr 8 w Szczecinie uczniowie po wyjściu z sal uznali, że egzamin był łatwy, łatwiejszy od tego, który pisali już jakiś czas temu.

- Pytania nie sprawiły nam problemów, ponieważ cały czas się uczymy i jesteśmy przygotowani na różne treści - mówi Nikola Powroźnik, uczennica.

Szkoły często organizują takie testy na własną rękę, żeby uczniowie mogli poćwiczyć i powtórzyć materiał.
- Nic nas nie zaskoczyło, bo cały czas pracujemy z nauczycielami, również na zajęciach pozalekcyjnych, a potem powtarzamy w domu ten materiał, więc egzaminy nas nie stresują. Poza tym im więcej nad tym pracujemy i powtarzamy, tym bardziej nabieramy doświadczenia - mówi Karol Rudzki, uczeń.
Kolejne egzaminy

Cały próbny egzamin gimnazjalny z Operonem potrwa do 11 grudnia. Już dzisiaj  będzie część matematyczno-przyrodnicza. Zadania z przedmiotów przyrodniczych zajmą gimnazjalistom 60 minut  (bo zadania będą także z biologii, chemii, fizyki i geografii), a zadania z matematyki - 90 minut.

Matematyka na próbnym egzaminie gimnazjalnym ma trochę różnić się od tego, co było w poprzednich latach. Zadania z matematyki na egzaminie gimnazjalnym mają mieć mniej algorytmów. Egzaminatorzy kładą nacisk na zrozumienie pojęć matematycznych i umiejętność dopasowywania strategii matematycznych do poszczególnych zadań.

W czwartek, 11 grudnia, będzie część językowa.  Uczniowie wybiorą jeden z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. To będzie język, którego uczyli się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Egzamin z języka obcego podzielono na część podstawową i rozszerzoną. Zarówno podstawowa, jak i rozszerzona część sprawdzianu potrwa 60 minut.

Egzaminy gimnazjalne rozpoczynają się 21 kwietnia 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto