Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy na budowie spalarni. Inwestycja warta 700 mln złotych jest zagrożona?

Mariusz Parkitny
To już kolejne problemy na placu budowy szczecińskiej spalarni. Inwestycja miała być gotowa już w ubiegłym roku. Termin został przesunięty na koniec tego roku. Teraz nie wiadomo, co dalej.

Powodem decyzji Mostostalu jest brak gwarancji zapłaty. Grozi też dochodzeniem odszkodowań i uważa, że całą winę ponosi ZUO.

Rozmawialiśmy przed chwilą z Wojciechem Jachimem, rzecznikiem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, czyli spółki miejskiej, która odpowiada za powstanie spalarni.

- Przygotowujemy komunikat dla mediów, w którym odniesiemy się do zarzutów Mostostalu - mówi.

Spalarnia jest gotowa już w ponad 70 procentach.

- Tak naprawdę, to prace, które zostają do zrobienia dotyczą prac wykończeniowych. Wszystkie najważniejsze urządzenia już są zamontowane - dodaje Jachim.

Ale nie chciał odpowiedzieć na pytanie co dalej. Czy inwestycja jest zagrożona i czy grozi utrata dofinansowania.

- Planujemy konferencję prasową w środę. Wtedy postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania - mówi rzecznik ZUO.

Spalarnia miała być gotowa i oddana do użytku w grudniu 2015 r. Oto dlaczego do tego nie doszło.

Termin oddania do użytku szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych został wydłużony do dnia 10 grudnia 2016 roku. Odpowiedni aneks do kontraktu podpisali w grudniu 2015 prezesi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów i Mostostalu Warszawa.

W toku realizacji projektu Wykonawca napotkał na przeszkody, których przyczyn – jak uznały strony aneksu – nie można było przewidzieć i nie były one zależne od Wykonawcy.

Są to:

* konieczność przeprojektowania pompowni wody technologicznej (w związku z obniżeniem poziomu wody w Duńczycy);
* problemy formalno-prawne związane z budową przyłącza elektrycznego dla spalarni;
* zalanie wykopu pod bunkier odpadów (kwiecień 2014);
* konieczność przeprojektowania oczyszczalni ścieków.

Biorąc powyższe pod uwagę strony ustaliły, że termin wykonania kontraktu zostanie wydłużony do dnia 10 grudnia 2016 roku.

- Strony zobowiązały się do dołożenia najwyższej staranności celem wykonania kontraktu w terminie w szczególności zintensyfikowania robót, zwiększenia potencjału realizacyjnego i wprowadzenia systemu dwuzmianowego na budowie - mówił rok temu Wojciech Jachim. .

Zapewnił, że wydłużenie terminu projektu do 10 grudnia 2016 nie wpłynie na wysokość unijnej dotacji otrzymanej przez ZUO Szczecin na budowę spalarni. Już w lutym 2015 roku Ministerstwo Środowiska (czyli tzw. Instytucja Pośrednicząca) zgodziło się na wydłużenie realizacji inwestycji do końca 2016 roku.

Oto stanowisko Mostostalu, który dziś zszedł z budowy:

Mostostal Warszawa oświadcza, iż w dniu 14 czerwca 2016 roku odstąpił od kontraktu na budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zawartej z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w zakresie prac niewykonanych, na dzień odstąpienia.

Powodem odstąpienia było niedostarczanie przez Zamawiającego w wyznaczonym terminie żądanej gwarancji zapłaty. Przedstawiony przez Zamawiającego dokument w jakikolwiek sposób nie zabezpieczał uzyskania przez Wykonawcę przysługującego mu na podstawie Kontraktu wynagrodzenia.

Dodatkowym uzasadnieniem decyzji o odstąpieniu od Kontraktu był:

* brak wymaganego i koniecznego współdziałania Zamawiającego w realizacji Kontraktu, co przejawiało się przede wszystkim w braku akceptacji rozwiązań technologicznych i dokumentów ich zawierających, sporządzonych przez Wykonawcę zgodnie z Kontraktem i spowodowało, iż realizacja przez Mostostal Warszawa Kontraktu stała się niemożliwa,

* ponadto, przeszkodą w kontynuowaniu prac były czynności Zamawiającego w stosunku do podejmowanych przez Spółkę działań służących rozwiązywaniu sporów powstałych na tle kontraktu, co w szczególności przejawiało się blokowaniem działań Komisji Rozjemczej.

Jako, że odstąpienie od Kontraktu nastąpiło z wyłącznej winy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., wszelkie negatywne konsekwencje z tym związane obciążają Zamawiającego. Mostostal Warszawa zastrzegł sobie prawo do dochodzenia odszkodowania do wysokości szkody (w tym utracone korzyści) poniesionej przez Wykonawcę wskutek odstąpienia od Kontraktu. Wraz z doręczeniem Zamawiającemu oświadczenia o odstąpieniu od Kontraktu, Spółka wezwała Inwestora, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. do zinwentaryzowania robót i dostaw wykonanych lub rozpoczętych przez Generalnego Wykonawcę na dzień doręczenia oświadczenia o odstąpieniu, a także do zabezpieczenia placu budowy inwestycji na koszt i ryzyko Zamawiającego do dnia rozpoczęcia inwentaryzacji, przez co należy rozumieć zarówno zabezpieczenie robót i dostaw wykonanych lub rozpoczętych, jak również zabezpieczenia materiałów, maszyn i urządzeń znajdujących się na terenie Inwestycji. Wykonawca wezwał także do zwrotu gwarancji zabezpieczenia wykonania Kontraktu.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto