Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porządkujemy ogród!

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Wiosna to dla działkowców to czas ciężkiej pracy i wzmożonej aktywności na ogródkach.

Każdy właściciel zieleńca chce, aby jego robota przyniosła oczekiwane rezultaty, a rośliny które pielęgnuje były zdrowe, silne i przede wszystkim piękne. Co zrobić, żeby osiągnąć zamierzony cel? Trzeba być konsekwentnym i spełnić kilka podstawowych warunków.

Przycinanie krzewów ozdobnych

Jeżeli ktoś hoduje w swoim ogródku rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, np. hortensję bukietową, tawulę japońską czy pięciornik krzewiasty, powinien ściąć ich gałązki około 20 cm nad ziemią. Nie spieszmy się za to z krzewami kwitnącymi latem na pędach wieloletnich. Podcinamy je zaledwie raz na kilka lat - usuwamy stare witki i te rosnące do środka krzewu.

Tnij zeschnięte pędy

Zajmujemy się wrzosami. Jak? Po prostu odcinamy zeszłoroczne kwiatostany. Nie zapominajmy o cięciu zaschniętych części nadziemnych bylin. Niektórzy uważają, że lepiej to zrobić jesienią. Wtedy jednak na pozostawionych fragmentach roślin nie utrzyma się ochronna warstwa śniegu. Poza tym, zaschnięte nasienniki pokryte szronem, to atrakcyjna dekoracja ogródka, który nawet zimą może być bardzo interesującym miejscem.

Oczka wodne

Większość z nas po sezonie letnim opróżnia zbiorniki. Teraz przyszła pora na oczyszczenie ich z naleciałości i ponowne napełnienie. Co jednak zrobić z zasobnikami, w których wciąż zalega zeszłoroczna woda i flora? Przede wszystkim trzeba z niej usunąć zaschnięte resztki roślin, a gatunki hodowane od kilku lat odmłodzić. Wyjmujemy w tym celu silnie rozrośnięte rośliny. Następnie kępy pałki wodnej, grzybieni, mozgi dzielimy i kilka w ten sposób uzyskanych części ponownie wkładamy na dawne miejsce.

Zadbajmy też o to, aby rośliny ekspansywne, takie jak sitowie i tatarak, nie zagłuszyły w trakcie wegetacji innych , sąsiadujących gatunków. Należy zmniejszyć wielkość kęp, wykopując ich zewnętrzne fragmenty. Pod koniec marca możemy zaopatrzyć „oczko” w filtry i pompy instalacji wodnej.

Nawóz i woda to podstawa

Ogródkowa flora zaczyna wegetować. Teraz potrzeba jej odpowiedniego nawozu. W pierwszej kolejności dostarczamy składników pokarmowych roślinom cebulowym, bo jest to okres, w którym zaczynają rosnąć. Nawozimy je saletrą amonową, sypiąc około 10-15 g na metr kwadratowy. Substancja dobrze rozpuszcza się w wodzie. Warto więc podlać grządki po wprowadzeniu nawozu. Później, po mniej więcej trzech tygodniach, podobną dawkę, tym razem nawozu wieloskładnikowego, mieszamy z ziemią i dostarczamy naszym roślinkom.

Nawozimy również rabatę bylinową (Dla większości gatunków należy poczekać z druga dawką) i trawnik. Nawóz wieloskładnikowy dostarczamy też krzewom ozdobnym. Przedwiośnie to okres wysuszających wiatrów i zamarzniętej jeszcze ziemi. Aby uniknąć suszy fizjologicznej podlewamy wszystkie rośliny iglaste, różaneczniki , trzmieliny i inne zawsze zielone gatunki.

Poradnik przygotowali:

Katarzyna Borek
Ilona Kaczmarek
Michał Burkowski


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto