Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorzany: Pracowałem w zabytku

von sadow
von sadow
W latach 1993 – 2000, pracowałem w Spółdzielni Pracy „Meblosprzęt” przy ul Chmielewskiego 18. Lata mojej pracy to powolny upadek spółdzielni.

Spółdzielnia nie radziła sobie w nowych warunkach gospodarki rynkowej. Kiedyś miała kilkanaście zakładów, za moich czasów zostały już właściwie dwa: na  ul Chmielewskiego 18 i Piastów 30.

Jednym z protoplastów spółdzielni „Meblosprzęt”  była spółdzielnia Pracy „Stolarz”, zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Szczecinie w dniu 27.05.1947 r pod nr Rej 218. W 1949 r spółdzielnia „Stolarz” zakupiła warsztat stolarski przy ul Ostrawickiej, w którym zlokalizowano biura spółdzielni, oraz warsztat mechanicznej i ręcznej obróbki drewna.

W lipcu 1951 r Spółdzielnia Pracy „Stolarz” została zmuszona do opuszczenia pomieszczeń przy ul Ostrawickiej, przeprowadzając się do przydzielonego kompletnie zdewastowanego budynku przy ul Chmielewskiego 18. Na adaptację w/w budynku spółdzielnia uzyskała kredyt inwestycyjny, w ramach którego przystąpiono do prac remontowych i inwestycyjnych.

W 1959 r Spółdzielnia Pracy „Stolarz” decyzją władz miejskich otrzymała w trwały zarząd i użytkowanie budynek produkcyjny przy ul. Chmielewskiego 18 i teren o powierzchni 10.152 m2. 31.12.1962 r Spółdzielnia Pracy „Meblosprzęt’ połączyła się ze Spółdzielnią Pracy „Stolarz będąc stroną przejmowaną.

W maju 1966 r, w roku jubileuszu 20-lecia spółdzielnia Pracy „Meblosprzęt” zatrudniała 407 pracowników, osiągając roczną produkcje o wartości 46.106 tys. zł, prowadziła 19 zakładów produkcyjno usługowych-usługowych, zlokalizowanych: 15 w Szczecinie, 1 w Gryfinie, 1 w Gryficach, 1 w Trzebiatowie, 1 w Wołczkowie, posiadała też dwa własne gabinety lekarskie i bibliotekę.

W 1995 r zarząd sfinalizował uwłaszczenie części majątku spółdzielni (nieruchomości przy ul Chmielewskiego 18 i 18a, nr działki 16 z obrębu 64, Śródmieście, pow. działki 12.515 m2 w użytkowanie wieczyste).
Tyle historii tej nie istniejącej już spółdzielni, być może warte zapoznania, gdybym niedawno nie przeglądał spisu zabytków miasta Szczecina.

Okazało się, że obiekty stolarni spółdzielni to zabytkowy (nr rej A – 320), dawny kompleks restauracyjno-wypoczynkowy „Tiergarten”. Dwukondygnacyjny budynek dawnej restauracji „Tiergarten” za moich czasów pełnił rolę, na parterze: rozległego warsztatu stolarskiego z maszynami do cięcia, strugania, szlifowania i wszelkiej obróbki płyt wiórowych i drewna , na piętrze: montowni mebli.

Myślałem, że znajdę więcej informacji o tym kompleksie wypoczynkowym w Internecie, niestety nic nie znalazłem. Co prawda pamiętam jeszcze pałacyk na rogu Chmielewskiego i Smolańskiej, w którym zapewne mieszkał właściciel kompleksu restauracyjno - wypoczynkowego, na miejscu którego stoi teraz hala sklepowa. Także powstały po wojnie budynek biurowy dawnej spółdzielni „Meblosprzęt” zbudowany jest na fundamentach, być może drugiego zburzonego pałacyku.

Ważne, że na Pomorzanach mamy dwa zarejestrowane zabytki: kościół Maksymiliana Marii Kolbego, wraz z murem cmentarnym przy ul. Włościańskiej i budynek dawnej restauracji "Tiergarten" przy ul. Chmielewskiego 18, w którym miałem przyjemność przez 7 lat pracować.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto