Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski ok, trudny WOS

Redakcja
Maturzyści powoli kończą zmagania z egzaminami dojrzałości. Do końca maja powinni zdać ostatnie egzaminy ustne. Jaka była tegoroczna matura? Nie taka straszna, jak na początku myśleli.

Zobacz: Matura 2011 WOS PYTANIA I ODPOWIEDZI

21 maja zakończyła się część pisemna egzaminu maturalnego. Do 29 maja powinna się zakończyć część ustna. 30 czerwca absolwenci liceów i techników odbiorą świadectwa dojrzałości. W Szczecinie maturę zdawało ponad 5,5 tys. osób. Najważniejszym egzaminem był język polski, którego obawiało się wielu uczniów. Ostatecznie okazał się prosty.

– Matura z języka polskiego i języka angielskiego okazała się bardzo prosta –mówi Joasia Chyba, uczennica VIII Liceum Profilowanego. – Jednak pytania, które pojawiły się na gzaminie
z WOS-u, były bardzo trudne. Podobnie jak zadania z geografii.

Magda Olszewska, absolwentka Zespołu Szkół nr 8, jako jedna z kilkudziesięciu osób w kraju zdawała maturę z wiedzy o tańcu. Wybrała ten przedmiot, bo tańczy od czwartego roku życia.
Magda zdawała także język polski,niemiecki oraz matematykę i fizykę.

– Fizykę tez zdawałam jako jedyna w szkole –mówi Magda. –Wybrałam takie przedmioty, bo jestem raczej umysłem ścisłym, a poza tym wybieram się na budownictwo na ZUT. Kariera tancerki trwa bardzo krótko. Dlatego trzeba mieć też jakiś konkretny i przyszłościowy zawód.

Dla przyszłych maturzystów pojawiła się możliwość zdawania międzynarodowej matury w Szczecinie. II Liceum Ogólnokształcące wysłało dokumenty aplikacyjne do International Baccalaureate Organization w Genewie, która jest odpowiedzialna za organizacje międzynarodowej matury. Jeżeli organizacja zaakceptuje wniosek, to Szczecin będzie kolejnym miastem w Polsce, w którym będzie można zdawać międzynarodowy egzamin dojrzałości. W tej chwili matura IB organizowana jest w 12 liceach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Kielcach, Gdyni, Gdańsku i Bydgoszczy.

Aby przystąpić do międzynarodowej matury, trzeba najpierw dwa lata uczyć się według specjalnych programów. Przez pierwszy rok nauki w liceum uczniowie realizują zwykły program. Dwa następne lata to nauka pod okiem przeszkolonych nauczycieli w języku angielskim. Na koniec każdy uczeń zdaje sześć przedmiotów: język ojczysty, język obcy, przedmiot z grupy nauk społecznych, eksperymentalnych, matematycznych oraz dodatkowy. Oznacza to, że egzamin IB szczecińscy maturzyści mogliby zdawać za kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto