Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych. Rodzice ze Szczecina wybierają szkoły z dobrą ofertą

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
6 marca startuje rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych. To może być wyzwanie dla rodziców, którzy chcą posłać dzieci do szkół spoza rejonu.

Rekrutacja do szkół podstawowych dotyczy dzieci urodzonych w 2016 roku, czyli obecnych 7-latków, którzy objęci są obowiązkiem szkolnym. Jednak do I klasy szkoły podstawowej rodzice mogą zapisać również dzieci 6-letnie.

- W Szczecinie w przypadku szkół podstawowych funkcjonuje rejonizacja. Decyzję o przyjęciu uczniów niemieszkających w rejonie danej szkoły podstawowej podejmuje samodzielnie jej dyrektor, ale jest to możliwe jedynie wtedy, gdy placówka dysponuje wolnymi miejscami - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta.

Rodzice, którzy planują posłać dziecko do szkoły rejonowej, mogą być spokojni, ponieważ szkoła taka ma obowiązek przyjąć dziecko. Trudniejsza sytuacja może być w podstawówkach cieszących się dużą popularnością, ponieważ tam dostać się spoza rejonu jest trudno, a rodzice chwalą takie szkoły.

- Ze względu na obowiązki służbowe moje i małżonki zdecydowaliśmy się na szkołę rejonową dla córki. Akurat SP 11 jest placówką, która ma niezłą opinię, stara się być aktywna w organizacji wydarzeń pozaszkolnych, a także ma dużą halę sportową i boiska. To też utwierdzało nas w decyzji - mówi pan Jakub, ojciec.

Okazuje się, że szkoła rejonowa też może oferować wiele ciekawych zajęć dla dzieci.

- Przynajmniej rok przed wyborem szkoły podstawowej szukaliśmy szkoły, gdzie dziecko mogłoby rozpocząć naukę i kontynuować grę na skrzypcach. Wyboru wielkiego nie mieliśmy, ale jesteśmy zadowoleni z decyzji - mówi pani Marzena, mama Kasi.

Czasami o wyborze szkoły decydują kwestie niemające nic wspólnego z opinią o szkole.

- Córka uparła się, że chce iść do szkoły, do której trafi jej przedszkolna przyjaciółka. Nie było problemów z przyjęciem do szkoły rejonowej - mówi pani Agnieszka, mama Martyny.

Jedną z możliwości dostania się do szkoły spoza rejonu jest zdanie odpowiednich testów na etapie rekrutacji. Dotyczy to przede wszystkim szkół sportowych i artystycznych. Tutaj nie obowiązuje rejonizacja.

- Syn długo się zastanawiał, a że ma uzdolnienia sportowe, to zastanawialiśmy się nad kilkoma szkołami. Ostatecznie wybraliśmy podstawówkę sportową przy ul. Mazurskiej, która jest poza naszym rejonem, ale daje największą szansę na rozwój sportowy - mówi pan Krzysztof, tata Karola.

W przypadku zwykłych szkół rejonowych chętni spoza rejonu muszą liczyć na wolne miejsce. Zawsze warto próbować, bo szkołę czasami udaje się zmienić nawet w trakcie roku szkolnego.

W Szczecinie popularnością cieszy się m.in. Szkoła Podstawowa nr 56 w centrum miasta, która ma bogaty program zajęć pozalekcyjnych i prowadzi specjalne odziały z językiem niemieckim i angielskim.

Część dzieci z Gumieniec po zmianie rejonu musi dojeżdżać do SP 51, dlatego rodzicom bardzo zależy, żeby ich dzieci dostały się do SP 8. Popularne są też podstawówki z klasami integracyjnymi jak SP 74 czy SP 63.

W tegorocznym naborze 2023/2024 będzie brało udział 3437 osób urodzonych w 2016 roku i zameldowanych w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto