Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazali znaleziska sprzed 50 tysięcy lat (film + zdjęcia)

Redakcja MM
Redakcja MM
Szczecińscy archeolodzy zaprezentowali najciekawsze znaleziska, które znaleźli na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Jaskini Stajnia.

- Tegoroczny sezon badań w Jaskini Stajnia potwierdził, że jest to bardzo wysokiej klasy stanowisko, które kryje mnóstwo tajemnic - mówi członek ekipy badawczej, doktorantka Katarzyna Orzyłowska z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Mieliśmy do czynienia z niesamowitymi zjawiskami, które poddawane są analizom fizycznym i chemicznym. Jesteśmy pewni, że badania kolejny raz potwierdzą, że polskie stanowiska neandertalskie mają duże znaczenie w skali światowej.

Katarzyna Orzyłowska przyznaje, że dużym zaskoczeniem było odkrycie śladów palenisk znajdujących się w głębokiej części jaskini.

- W znacznym stopniu poszerzyło to naszą wiedzę o organizacji przestrzennej obozowiska neandertalczyków i dostarczyło materiału umożliwiającego wykonanie datowań oraz analiz botanicznych - mówi.

W jaskini do tej pory odkryto bardzo bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. O jej intensywnym wykorzystywaniu w przeszłości świadczą duże ilości narzędzi kamiennych, w tym tzw. noży asymetrycznych oraz kości upolowanych zwierząt.

- W bardzo dziwnym miejscu znaleźliśmy też trzy zęby trzonowe neandertalczyków - mówi pani Kasia. - Obliczyliśmy, że pochodzą one sprzed 50 tysięcy lat, zresztą podobnie jak pozostałe wymienione rzeczy. Szczątki należą do różnych osób: dwóch dorosłych i jednej młodej. Badania genetyczne potwierdziły, że jeden z zębów należał do mężczyzny. Na powierzchni szczątków znaleźliśmy ślady powstałe na skutek używania wykałaczki.

Wszystkie znaleziska posłużą teraz archeologom do badań. Czy trafią później do szczecińskiego muzeum?

- Tego jeszcze nie wiemy - mówi Orzyłowska. - Teraz są inwentaryzowane i opracowywane. Później okaże się, gdzie będzie można je oglądać. Możliwe, że zostaną zawiezione do muzeum znajdującego się w pobliżu tego miejsca, gdzie zostały znalezione.

Prof. Andrzej Witkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego nie kryje zadowolenia z efektów pracy ekipy badawczej.

- Wyłożyliśmy na to sporo pieniędzy i trzeba przyznać, że bardzo to się opłaciło - mówi. - W poszukiwaniach bierze udział mnóstwo osób. Są to ludzie z pasją. Efekty tej pracy świadczą same o sobie. Archeologia jest teraz prawdziwym przebojem. Panuje na nią ogromna moda. Katarzyna Orzyłowska przekonuje, że to nie koniec sukcesów jej grupy.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto