Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie Dni Morza w Szczecinie. W imprezie

Redakcja
Podsumowanie Dni Morza w Szczecinie
Po zeszłorocznym finale The Tall Ships Races, apetyty szczecinian na wszystko co związane z żaglami, wodą i aktywnym wypoczynkiem były spore. Najlepszym sposobem na przypomnienie sobie tej wyjątkowej atmosfery była wizyta na Wałach Chrobrego podczas największej szczecińskiej żeglarskiej imprezy 2014 roku - Dni Morza Sail Szczecin.

Przez teren imprezy przewinęło się 100 tysięcy osób. Najwięcej widzów zgromadziły sobotnie koncerty oraz pokaz fajerwerków – ok. 60 tysięcy.

Jednostki
Żeglarskie święto w Szczecinie rozpoczęło się 13 czerwca. Od rana, na Wałach Chrobrego trwało cumowanie jednostek, których w Szczecinie zjawiło się ponad 30. Największym żaglowcem (109 metrów długości) był doskonale znany wszystkim, majestatyczny Dar Młodzieży. Tuż obok niego, po prawej zacumował holenderski Szkuner Wylde Swan. Przy nabrzeżu głównym znalazł się też okręt marynarki wojennej ORP Xawery Czernicki. Gościliśmy również nieco mniejsze jednostki jak kutry, brygantyny, kecze i slupy gaflowe. Do Szczecina przypłynął także lodołamacz Kuna oraz okręt podwodny ORP Kondor.

Chwilę po cumowaniu pokłady zostały udostępnione do zwiedzania, a przez następne dwa dni regularnie odbywały się minirejsy, podczas których można było się przyjrzeć Szczecinowi z Odry bądź odwiedzić nieco dalsze wodne zakątki naszego miasta.

Dla najmłodszych
Nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla każdego. Na Placu Adama Mickiewicza powstały specjalne strefy tematyczne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Dziecięca z bogatym programem dla najmłodszych i ich opiekunów. Bez przerwy trwały interaktywne zabawy z publicznością i przedstawienia utrzymane w bajkowej stylistyce. Dla najmłodszych przeznaczone były także Wyspy Aktywności: Nauki i Techniki, Małego Twórcy, Cyrkowców i Piratów.

W Strefie Sportu trwał Floating Trippin’ Festival – Łap energię! Wszyscy chętni mieli okazję nauczyć się tajników piłki ręcznej pod okiem zawodniczek Pogoni Baltica, zagrać w megapiłkarzyki lub wziąć udział w warsztatach WingTsun Kung Fu. Dodatkowo znalazła się tam również trampolina wakestyle, warsztaty cyrkowe, trickboard, zapasy sumo czy speed badminton.

Kolejna strefa (street zone) dedykowana była miłośnikom deskorolkowych trików, którzy mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych rampach. Ustawiono także ściankę wspinaczkową, na której można było poćwiczyć wspinaczkę przy asyście alpinisty Marcina Tomaszewskiego. Odbywały się tam również warsztaty bębniarskie. Na Placu Adama Mickiewicza stanęła także strefa gier interaktywnych, czyli symulatorów 3D i 5D.
Po drugiej strony Odry – na Łasztowni trwały zawody mieszkańców na ergometrach, pokazy ratownictwa WOPR, a przede wszystkim Grand Prix Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w kategorii Optymist.

Spacer Bulwarami umilały wystawy fotograficzne oraz udostępnione do oglądania eksponaty wyłowione z dna Odry. Najciekawszym obiektem była barka z pierwszej połowy XX wieku. Po analizie zniszczeń stwierdzono, że najprawdopodobniej zatonęła na skutek działań wojennych. Odrestaurowany wrak można było oglądać na Bulwarze Piastowskim.

W czasie Dni Morza odbywał się wielki Jarmark pod Żaglami, z licznymi stoiskami z rękodziełem, kuchnią i produktami regionalnymi, a także stoiskami typowo gastronomicznymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również wesołe miasteczko czy skoki na bungee.

Muzyka
Na koncercie „Sail Szczecin - Płyńmy do Szczecina 2014” wystąpili: Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Qftry.

Wyjątkowego klimatu koncertowi nadał fakt, że muzycy występowali na żaglowcu Zawisza Czarny.

Orkiestra Symfoniczna szczecińskiej Filharmonii przeniosła słuchaczy w świat walki dobra ze złem, burzliwej miłości i czarnych charakterów. Na Wałach Chrobrego wybrzmiały znane i rozpoznawalne hity muzyki filmowej. Mogliśmy usłyszeć główne tematy muzyczne z „Gwiezdnych wojen”, „Władcy pierścieni” i trzech części „Piratów z Karaibów”. Nie zabrakło również muzyki z „Gladiatora” i „Rydwanów ognia, a także specjalnie zaaranżowanej, wiązanki tematów z serii filmów o agencie 007. Koncert rozpoczęła znana fanfara wytwórni 20th Century Fox.
Na Scenie Głównej wystąpił także Chór Akademii Morskiej oraz Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Największym wydarzeniem muzycznym tegorocznych Dni Morza był koncert „WAWA Live – Szczecin na żywo”. Na scenie wystąpili Loka, Ada Szulc i Dj Adamus, Agnieszka Chylińska i Feel. Koncerty przeplatane były animacjami i konkursami na scenie. Imprezę poprowadzili prezenterzy Radia WAWA – Monika Tarka i Rober Kilen. Pierwszy dzień koncertu zakończył się widowiskowym pokazem sztucznych ogni. Drugiego dnia na scenie pojawili się Dawid Kwiatkowski oraz grupa Red Lips. Jako ostatni wystąpił jak zawsze znakomity Maciej Maleńczuk.

Dni Morza w liczbach
100.000 - tyle osób w przybliżeniu pojawiło się na terenie imprezy
50.000 - taką powierzchnię w m kw. w przybliżeniu zajął teren imprezy
5.000 - tyle metrów kabli położono na terenie imprezy
2.644 - tyle kilogramów fajerwerków wystrzelono podczas wieczornego pokazu
450 - tyle metrów bieżących płotów ustawiono na terenie imprezy
168 - tyle metrów kw. miała scena DM
120 - tylu pracowników technicznych pracowało przy organizacji DM
185 588 – tyle odsłon zanotowała oficjalna strona imprezy www.dnimorza.szczecin.eu
Już za rok, w ramach Dni Morza odbędzie się Finał Regat Bałtyckich, nazywanych również „małymi Tall Ships Races”. Możemy się spodziewać kilkudziesięciu żaglowców, które odpoczną w Szczecinie na trasie regat TSR.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto