Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze

mariaanna
mariaanna
Na pytania naszych Czytelników odpowiadał Przemysław Przytuła z Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej D.A.S.

Chcę wykupić mieszkanie, a dwa lata temu miałem podział majątku z byłą żoną. Czy żona będzie mogła rościć sobie jakiś prawa do tego mieszkania?
- Jeżeli wyrok jest prawomocny, to w związku z ustaniem wspólności majątkowej, wszelkie dobra, które Pan zakupił po tym orzeczeniu, należą tylko do Pana, a była żona nie może rościć do nich żadnych praw.

Tydzień temu został zniszczony pomnik mojego męża na cmentarzu. Firma, która przeprowadzała akurat pochówek porysowała granitową płytę. Firma ta nie poczuwa się do odpowiedzialności i twierdzi, że nie jest to ich wina. Co powinnam zrobić?
- Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio zabezpieczyć roszczenia np. wzywając kamieniarza, który oceni szkody, sporządzając dokumentację fotograficzną. Należy zgłosić szkodę zarządcy obiektu, następnie wezwać firmę, które przeprowadzała ten pochówek do naprawy szkody wyznaczając jej odpowiedni termin. W sytuacji braku reakcji ze strony firmy, kodeks cywilny stwarza możliwość naprawienia szkody na jej koszt za zgodą sądu, a w przypadkach nagłych również bez upoważnienia sadu (art. 480 kc). Jeżeli mimo takich argumentów firma nie naprawi szkody, ewentualnie nie zapłaci za naprawę, kolejnym krokiem jest powództwo do sądu powszechnego.

Miałem stłuczkę, przyjąłem sumę bezsporną odszkodowania, ale moim zdaniem, jest zbyt niskie – czy mogę dalej domagać się dodatkowych pieniędzy?
- Przyjęcie kwoty bezspornej odszkodowania nie zamyka drogi do dochodzenia należnego odszkodowania na drodze sądowej – dopiero prawomocne orzeczenie sądu, albo ugoda zawarta z zakładem ubezpieczeń powoduje wygaśnięcie roszczenia. Stąd zawarcie ugody z zakładem ubezpieczeń, jest bardzo często niekorzystne dla poszkodowanego. Termin przedawnienia wynosi 3 lata od zdarzenia będącego podstawą odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, ale rozpoczyna się na nowo od dnia otrzymania oświadczenia zakładu ubezpieczeń przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia.

Otrzymałam zaniżone odszkodowanie za zalanie mieszkania. Zakład ubezpieczeń argumentował taką decyzję, niską sumą odszkodowania gwarantowaną w takim przypadku, zgodnie z ogólnymi warunkami umowy ubezpieczenia. Czy jest to zasadne?
- Należy pamiętać, iż umowa ubezpieczenia jest umową cywilnoprawną, stąd ogólne warunki umowy, dołączane przez ubezpieczyciela do umowy, są jej integralną częścią i wiążą drugą stronę w pełni. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, należy uważnie zapoznać się z dołączonym regulaminem lub ogólnymi warunkami, w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz zakres tego ubezpieczenia. Pamiętać należy również, że zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej, wszelkie nieścisłości w umowie, interpretuje się na korzyść ubezpieczonego.

Not. syl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto