Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płać albo czekaj miesiącami, to nasza służba zdrowia

von sadow
von sadow
Zawsze śmieszyły mnie hasła i reklamy służby zdrowia o stosowaniu profilaktyki w lecznictwie, np.: „Człowieku zbadaj się, dopóki nie jest za późno”.

Rzeczywistość w opiece zdrowotnej „na fundusz” jest całkiem inna i jeżeli już, to bardziej nastawiona na późne leczenie skutków niż wczesną profilaktykę oraz na płatną praktykę prywatną.

Podobnie jak w przypadku ginekologa, choroby zakaźnej itd. dostęp do specjalistów w dziedzinach, w których czas ma swoje znaczenie jest utrudniony. Właściwie w Szczecinie nie mamy wyboru i możemy próbować dostać się do pulmanologa w przychodni na ul. Janosika lub w przychodni na ul. Powstańców Wielkopolskich. Niby kolejka na ul. Powstańców Wielkopolskich jest krótsza, ale chcąc się zarejestrować 14 lipca 2008 r. zostałem zarejestrowany na fundusz na 2.10.2008 r., a więc muszę czekać dwa i pół miesiąca. Prywatnie za opłatą mógłbym się dostać w tym samym dniu, ale dlaczego płacąc na fundusz mam tak słabą opiekę specjalistów w tak groźnej dla zdrowia specjalności, a co tu mówić o ewentualnej profilaktyce.

Fundusz zdrowia nie może się kierować bezdusznymi nie oddającymi rzeczywistości statystykami, powinien badać z natury długość kolejek do najbardziej obleganych specjalistów i pilnie zwiększyć limity na dostępność do tych specjalistów na fundusz. W przeciwnym wypadku, trzeba by się zastanowić nad likwidacją przymusowych składek na fundusz zdrowia, bo jeżeli władze publiczne nie zapewniają obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych niezależnie od ich sytuacji materialnej, łamią art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

A jeżeli za dostęp do specjalistów i tak musimy sami płacić, konieczne jest wprowadzenie w funduszu możliwości zwrotów za odpłatne usługi lekarskie.

I tu napotykamy następny problem, bo czy ktoś dostał kiedyś rachunek czy fakturę za odpłatną poradę lekarską. Nie, bo większość lekarzy za wiedzą władzy „pracuje na czarno”, a przynajmniej większości swoich usług (tych bez rachunku i faktury) nie ujmuje w swoich przychodach. Dlatego konieczne jest wprowadzenie kas fiskalnych dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto