Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKO BP sprzedaje pałac przy al. Niepodległości. "Chcemy być bardziej nowocześni"

Alicja_MR
Alicja_MR
Alicja_MR
Zabytkowy pałac przy al. Niepodległości należący do PKO BP został wystawiony na sprzedaż.

PKO BP wystawił na sprzedaż swoją siedzibę przy al. Niepodległości. - Oczekujemy na oferty od osób zainteresowanych kupnem - informuje Aneta Styrnik-Chaber z zespołu prasowego centrali banku.

Aneta Styrnik-Chaber wyjaśnia, że bank, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, chce zaoferować im obsługę w nowocześniejszych i bardziej komfortowych wnętrzach, stąd decyzja o sprzedaży.

- Powodem jest również konieczność optymalizacji powierzchni, jest zbyt duża w stosunku do potrzeb banku - dodaje.

Informuje też, że oddział banku, mieszczący się w tym budynku, zostanie przeniesiony do nowej lokalizacji, pozostającej w pobliżu obecnej siedziby.

- Klientów będą o tym informowani z odpowiednim wyprzedzeniem - mówi Aneta Styrnik-Chaber.

Widać więc, że PKO BP zaczyna realizować wcześniejsze plany. Prezes banku we wcześniejszych wypowiedziach medialnych sugerował, że PKO BP będzie wyprzedawał duże i drogie obiekty w wielkich miastach.

W kuluarach słyszało się, że zainteresowanie jednym z najpiękniejszych budynków w mieście wykazuje grupa ECE, właściciel szczecińskiej Galerii Kaskada. Miałyby tu być sklepy luksusowych marek.

Teraz, kiedy bank oficjalnie zaczął zbierać oferty, te głosy ożyły. Mówi się, że Kaskada zamierza powiększyć powierzchnię w odpowiedzi na plany głównego konkurenta - Centrum Handlowego Galaxy (w poniedziałek Galaxy otrzymało zgodę szczecińskiego samorządu na rozbudowę centrum o tereny po byłym hotelu Neptun).

Kiedy w sierpniu po raz pierwszy pisaliśmy o planach banku i sygnałach, iż były wstępne rozmowy z właścicielem Kaskady - Leszek Sikora, dyrektor Działu Rozwoju ECE nie potwierdził tych informacji.

- Obiekt jest niezwykle ciekawy i wartościowy, ale o jego przydatności dla naszej działalności, przede wszystkim ewentualnej rozbudowy Kaskady, nie jesteśmy w stanie obecnie nic powiedzieć - przyznał dyrektor rozwoju ECE.

Trudno powiedzieć czy teraz Grupa inaczej postrzega przydatność pałacu sąsiadującego z Kaskadą. Wczoraj dyrektor Sikora z racji samolotowych podróży był nieuchwytny. Wrócimy do tematu.

Historia pałacu

Szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40 zbudowany został w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.

Projektantem gmachu był szczeciński architekt Emil Drews. Budynek posiada bogato zdobioną fasadę o cechach monumentalnych oraz dwa skrzydła boczne o różnej długości.

Szczególnie dekoracyjny jest środkowy ryzalit budowli - z podjazdem, położonym nad nim balkonem zdobionym rzeźbami rycerza i rolnika oraz tympanonem, na którym umieszczony został dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego oraz gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II.

Widoczna poniżej data "1781" odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego - dowiadujemy się z Wikipedii.
Dekoracyjność pałacu podkreśla boniowana elewacja parteru i pierwszego piętra, bogate opaski okienne oraz kolumnada podtrzymująca tympanon.

Liczne pomieszczenia wewnątrz budynku zachowały swój historyczny wygląd i bogate zdobienia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto