Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwo pod chmurką nad brzegiem Odry. Czy to legalne?

Redakcja MM
Redakcja MM
Piwo pod chmurką nad brzegiem Odry. Czy to legalne?
Piwo pod chmurką nad brzegiem Odry. Czy to legalne? Sebastian Wołosz
Na tytułowe pytanie stara się znaleźć odpowiedź powstałe w Szczecinie stowarzyszenie, podpierając się przykładem Warszawy, gdzie przedstawiciele policji przyznali, że nad brzegiem Wisły można spożywać alkohol bez konsekwencji.

Wszystko zaczęło się od blogera Marka Tatały, który przypomniał, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości zabronione jest spożywanie trunków jedynie na ulicach, placach i w parkach. W myśl tego zapisu odmówił przyjęcia mandatu za picie alkoholu na nadwiślańskim bulwarze w Warszawie. Rację przyznała mu Komenda Stołecznej Policji.

Do wyciągania wniosków z takiej interpretacji ustawy na szczecińskim nabrzeżu nawołuje powstałe w Szczecinie Stowarzyszenie Piwo Pod Chmurką.

Jego koordynator, Łukasz Sielski, wystosował do Miasta Szczecin, Policji i Straży Miejskiej w Szczecinie zapytanie o status nowo powstałego Bulwaru Piastowskiego.

"Czy w obecnym stanie prawnym ma on status ulicy, zwłaszcza po przeprowadzonej przebudowie?" - pyta Sielski w dokumencie. Koordynator PPCh przypomina, że uchwała Rady Miasta z 15 kwietnia 2012 roku wymienia Bulwar wśród ulic (a więc miejsc, w których w myśl ustawy spożycie alkoholu jest zabronione), ale wyjątkowo nie jako ulicę. "Jeśli ma on status ulicy, to w oparciu o jakie konkretne przepisy i dokumenty. Jeśli nie ma, to analogicznie proszę o określenie, czy jest on placem" - czytamy.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zarówno Bulwar Piastowski jak i Nabrzeże Celne nie są objęte zakazem - uważa Marek Sielski. - O ile w przypadku Bulwaru Piastowskiego jego konstrukcja budzi w tej kwestii wątpliwości, o tyle w przypadku Nabrzeża Celnego nie są znane nam jakiekolwiek dokumenty świadczące, iż można uznać to miejsce za ulicę lub plac, a jego konstrukcja to wyklucza.

Sielski przypomina też, że zgodnie z kodeksem wykroczeń osoba, która odstąpiła od czynu zabronionego, nie może zostać ukarana z tytułu usiłowania, co w praktyce oznacza, że policjant nie może wystawić mandatu za "usiłowanie spożycia".

Poprosiliśmy o komentarz rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
- Rozpatrujemy to pismo, po wstępnych ustaleniach mogę powiedzieć, iż nabrzeże Odry jest miejscem, zgodnie z ustawą, objętym zakazem spożycia alkoholu - mówi st. asp. Anna Gembala z KWP Szczecin.

Maciej Pieczyński

Nowe bulwary w Szczecinie:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto