Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT w sieci - nasz poradnik

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Można już składać PIT-37 za pomocą Internetu bez podpisu elektronicznego. Pokazujmy w poradniku co jest wymagane, by złożyć zeznanie podatkowe przez Internet.

Wraz z PIT-37 można składać w ten sposób załączniki:
- PIT/O – dla rozliczenia, np. ulgi prorodzinnej, internetowej, darowizn,
- PIT/D – dla rozliczenia wydatków mieszkaniowych
- PIT-2K – dla podatników po raz pierwszy rozliczających ulgę odsetkową

Pozostałe załączniki (NIP-3 oraz certyfikat rezydencji) składane są w formie papierowej. Formularz interaktywny zapewnia kompleksowe wypełnienie przez podatnika zeznania podatkowego wraz
z obliczeniem należnego podatku z uwzględnieniem wszelkich odliczeń, z których podatnik ma prawo lub obowiązek skorzystać.

- Formularze zeznania PIT-37 mogą przesłać podatnicy opodatkowujący swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Formularz nie może być przesłany i podpisany przez pełnomocnika – wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie.

Interaktywny formularz weryfikuje rozliczenie podatnika pod względem formalnym oraz zapewnia poprawność rachunkową rozliczenia. Ponadto system weryfikuje dane identyfikacyjne wykazane w zeznaniu z danymi zawartymi w systemie centralnym, oraz sprawdza, czy zeznanie nie jest duplikatem a także czy nie złożono wcześniej zeznania za ten sam okres. W wyniku negatywnej weryfikacji system odrzuca przesłane zeznanie.

Wymogi techniczne

Aby podatnik mógł skorzystać z tej możliwości musi posiadać:

- komputer z systemem Windows 2000/ XP/Vista
- skonfigurowany dostęp do Internetu
- zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej
- ponadto musi pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl tzw. wtyczkę do programu Adobe Reader zainstalowaną w systemie.

Dane autoryzacyjne podatnika

Kwalifikowany podpis elektroniczny zastąpią tzw. dane autoryzacyjne podatnika, czyli:
- nazwisko oraz pierwsze imię
- NIP
- PESEL
- data urodzenia oraz
- kwota przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2007, lub wartość „0” (zero) w przypadku gdy za rok 2007 nie zostało złożone żadne zeznanie lub obliczenie. Podatnik ma możliwość wykazania kwoty (sumy) przychodów wynikających z dowolnego ostatecznego zeznania lub rozliczenia rocznego za rok 2007, czyli zeznań PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-40, PIT-40A.
W przypadku złożonych kilku zeznań podatkowych za 2007 rok należy wybrać jedną właściwą kwotę.

Sposób wypełniania zeznania

Po zalogowaniu się na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobraniu interaktywnych formularzy podatnik przystępuje, tak jak w wersji papierowej do ich wypełniania. Pola obowiązkowe są podświetlane na czerwono, aby ułatwić podatnikom wypełnienie zeznania. Dodatkowo pojawiają się przy niektórych polach chmurki z informacjami wyjaśniającymi - interaktywne komunikaty oraz krótkie opisy poszczególnych pól w postaci wyświetlanych podpowiedzi.

Podatnik wypełnia interaktywny formularz wpisując do niego odpowiednie dane. Następnie wybiera rodzaj podpisu, albo kwalifikowany albo inny. Wówczas wpisując dane autoryzacyjne potwierdza swoją tożsamość. W wyniku pozytywnej weryfikacji system wygeneruje podatnikowi numer referencyjny, który należy zapisać, ponieważ będzie potrzebny do pobrania tzw. urzędowego poświadczenia odbioru oraz informacje o sposobie otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (zwanego dalej „UPO”). Pobranie UPO możliwe jest tylko dla dokumentów poprawnie zweryfikowanych (status 200 –„Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”). W przeciwnym wypadku podatnik otrzyma komunikat o innym statusie przetworzenia złożonego dokumentu. Należy pamiętać, że UPO jest dowodem złożenia zeznania, a jednocześnie potwierdzeniem daty złożenia zeznania.

Ważne!

Tak jak i przy formie papierowej, trzeba sprawdzać poprawność wpisywanych danych, ponieważ błędne ich wpisanie powoduje konieczność złożenia korekty zeznania. Tak samo wygląda sytuacja
z brakiem niektórych danych, np. podatnik zapomni odliczyć ulgę internetową, zapomni dołączyć załącznik.

Rozliczenie wspólne małżonków

Aby małżonkowie rozliczający się wspólnie mogli skorzystać z tej formy rozliczenia muszą złożyć wcześniej w urzędzie skarbowym w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty) pełnomocnictwo do złożenia zeznania w imieniu małżonka. Pełnomocnictwo składa się na specjalnym formularzu wskazanym w nowym rozporządzeniu dla ustawienia pełnomocnictwa UPL-1. Pełnomocnictwo składa się do właściwego urzędu, w formie papierowej na formularzu UPL-1, przed wysłaniem zeznania PIT-37 w wersji elektronicznej do urzędu skarbowego.

Jeśli pełnomocnictwo jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne, aż do odwołania (drukiem OPL-1).

Za takie pełnomocnictwo nie pobiera się żadnych opłat.

Rozliczenie z dzieckiem

Rozliczenie z dzieckiem nie ma wymogu ustawienia pełnomocnictwa UPL-1.

Korekta zeznania

Korekta złożonego w ten sposób zeznania może być dokonana jedynie w formie papierowej lub elektronicznej, ale już podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Zobacz szczegóły:

**

Zobacz sam

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto