Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT 2009: Kiedy należy skorygować zeznanie podatkowe

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zbliża się koniec terminu składania rocznych zeznań podatkowych. Poniżej podajemy kilka informacjami, które mogą być pomocne w sytuacji konieczności skorygowania złożonego już PIT-u.

- Korekta zeznania ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jego sporządzeniu i może dotyczyć każdej jego pozycji – wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie. - Może też dotyczyć uzupełnienia zeznania

o pominięte załączniki. W związku z tym każdy, kto złoży zeznanie podatkowe, a następnie zauważy, że popełnił błąd, zapomniał wpisać pewnych informacji, nie dołączył potrzebnego załącznika może złożyć stosowną korektę. Składając korektę należy pamiętać, aby do poprawionego zeznania dołączyć pisemne uzasadnienie, wyjaśniające przyczynę korekty.

Istnieją sytuacje, w których podatnik, aby uniknąć konsekwencji prawnych, np. wynikających z podania niepełnych danych, czy też nieprawdziwych informacji musi złożyć stosowną korektę zeznania.

Podatnik ma obowiązek dokonania korekty rocznego zeznania podatkowego stosownie do danych zawartych w przesłanej z opóźnieniem lub skorygowanej przez pracodawcę informacji PIT-11. Obowiązek taki zaistnieje jednak tylko wtedy, gdy dane wykazane przez pracodawcę w spóźnionym lub skorygowanym PIT-11 pokrywają się ze stanem faktycznym.

O wiele więcej jest jednak sytuacji, kiedy podatnik ma prawo do skorygowania złożonego zeznania, gdy np. złożył zeznanie, ale zapomniał odliczyć darowiznę na krwiodawstwo, na cele kultu religijnego, czy też zapomniał odliczyć np. ulgę internetową. W konsekwencji podatnik, który zapomniał lub nie wiedział, że przysługuje mu odliczenie jakiejś ulgi, może skorzystać z tej możliwości, składając korektę zeznania.

Jeśli podczas weryfikacji zeznań podatników urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie
z ustalonymi wymaganiami, urząd w zależności od charakteru i zakresu uchybień:

- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł;

- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość. W tym przypadku korekta zeznania musi zostać złożona.

Korekta zeznania podatkowego, w wyniku której powstał większy podatek niż zapłacony według zeznania pierwotnego, wiąże się z dwiema konsekwencjami. Pierwsza to dopłata podatku druga to konieczność zapłacenia odsetek za zwłokę. W przypadku złożenia korekty zeznania, w wyniku której powstanie zobowiązanie wyższe niż wcześniej zapłacone, należy dopłacić podatek wraz z odsetkami, gdyż traktuje się to jak zaległość podatkową.

Warto przy tym pamiętać, że uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Możliwość złożenia korekty powraca w momencie zakończenia prowadzonego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.

Zobacz też:

**

PIT przez sieć

**

Rozlicz się z „szybkim PIT-em”

Pomagamy PIT-ami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto