Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patronat MM: Warszewo świętuje urodziny. Zapraszamy!

Anna Folkman
Anna Folkman
W sobotę pchlim targiem i uroczystym wciągnięciem flagi dzielnicy, rozpoczną się obchody 750-tych urodzin Warszewa. Wiele atrakcji dla mieszkańców zaplanowano w niedzielę. Zapraszamy!

Warszewo, jako jedyna dzielnica w Szczecinie będzie się mogła pochwalić własną flagą. Ta zostanie wciągnięta na 12-metrowy maszt przy kościele już w sobotę o godz. 17. Podczas tego wydarzenia obecny będzie prezydent miasta.

Projekt flagi, której oficjalna nazwa brzmi Flaga Osiedla Warszewo opiera się na motywach heraldycznych zapożyczonych z materiałów przekazanych przez Landsmannschaft Pommern - Ziomkostwo Pomorskie.

- Był rok 2004 kiedy to prowadziłem poszukiwania materiałów do pierwszej wystawy historycznej "Warszewo wczoraj i dziś". Kontaktowałem się m.in. z naszymi zachodnimi sąsiadami a wśród nadesłanych źródeł otrzymałem herby, bez precyzyjnej definicji przyporządkowania (herb wsi, herb rodzinny), jednak z całą pewnością wiążącymi się ze Warszewem - opowiada Radosław Porwich ze stowarzyszenia "Nasze Warszewo" jeden z pomysłodawców flagi.

Wzór dwóch odwróconych księżyców z krzyżem pośrodku określony był, jako najstarszy. Miał też swoje odwołanie do historii.

- Księżyce to znak wykorzystywany przez zakon cystersów, którzy należeli do pierwszych właścicieli wsi Warszewo. Krzyż to kościół, wokół którego od początku koncentrowało się życie wsi - wyjaśnia Porwich. - Spodobało nam się to do tego stopnia, że herb kilka lat temu zaczął funkcjonować, jako oficjalne logo Rady Osiedla Warszewo.

Kolor niebieski tła flagi może wywodzić się z herbów pomorskich samorządów, które używały barw niebieskich i białych.

Tegoroczne, wyjątkowe obchody 750-lecia to doskonała okazja do podkreślenia historycznych korzeni osiedla i stąd pomysł, aby zaprojektować flagę a co więcej na stałe umieścić ją w krajobrazie Warszewa.

Z okazji urodzin wybity został także pamiątkowy dukat. Na awersie znajduje się warszewski słoń - nieczynna fontanna, która do dziś stoi na tyłach kościoła oraz napis Dni Warszewa a także aktualna data. Na rewersie jest wieża kościoła obok słynne gniazdo z boćkiem w środku. Jest też napis - Varsove 1261-2011 Warszewo.

- Mamy przygotowanych około 250 dukatów. Wyglądają świetnie - przyznaje Radosław Porwich. - Będą rozdawane naszym gościom w sobotę, a w niedzielę będą je mogli nabyć wszyscy mieszkańcy. Dukaty wybite są w dwóch wersjach: mosiężnej i posrebrzanej. Przewidujemy ich sprzedaż o godzinie 15-stej oraz 18-stej. Projekt monety wykonał mieszkaniec Warszewa Mariusz Brzeziński.

A jakie atrakcje czekają w niedzielę?

- Zaplanowaliśmy konkursy w ubijaniu piany, lepieniu największej ilości pierogów z kilograma mąki, bicie rekordu Guinnessa w lepieniu największego pieroga - wymienia Elżbieta Trzcińska mieszkanka dzielnicy. - Będą występy, atrakcje dla dzieci, loterie z nagrodami, dmuchany plac zabaw, konkurs w rzucie beretem baskijskim, darmowe paszteciki z barszczem, obwarzanki. Pierwszy raz odbędzie się także rywalizacja kobiet w siłowaniu na rękę. Nie zabraknie słodkości, waty cukrowej i popcornu. Czas umilać będą szczecińskie kapele, które zagrają i zachęcą do wspólnej zabawy. Serdecznie zapraszamy.

Festyn odbędzie się przy ul. Szczecińskiej, w rejonie siedziby rady osiedla oraz plebanii.

Warszewo - trochę historii

Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 18 kwietnia 1261. W tym roku książę Barnim I poświęcił kościół w Warszewie. Zestawiając daty okazuje się, że właśnie mija okrągłe 750 lat istnienia Warszewa na kartach historii. Dokument, o którym mowa to wydany w 1881 roku bogaty zbiór dostępnych zapisków dotyczących historii Pomorza. Warszewo występuje tu pod łacińską nazwą Warsowe, by poprzez germańską wieś Warsow stać się dzisiejszą popularną dzielnicą Szczecina. Przez wieki położona na uboczu wieś żyła z uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Przechodząc z rąk do rąk możnych panów Warszewo rozrastało się by ostatecznie, tuż po rozpoczęciu II wojny światowej, stać się częścią Wielkiego Szczecina (GroPowojenne lata to kontrast rolniczej północnej części ze stoczniowym południem (osiedle Siedlung przy ul. Dzierżonia). W tej zapomnianej przez miasto dzielnicy sołtys urzędował jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. Zmiany nadeszły wraz z przełomem wieków. Do niedawna uprawiane pola zmieniały się systematycznie w działki budowlane a liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła. Przez lata Warszewo będzie wiodło prym w większym niż średnia miasta przyroście naturalnym. Umownym symbolem Warszewa są bociany, które od ponad pół Wieku zamieszkują gniazdo przy kościele. Dzięki kamerze, jako jedno z kilku w Polsce, gniazdo można podglądać na żywo w Internecie.

Książka o Warszewie

Z urodzinami dzielnicy zbiegło się wydanie nowej książki na temat historii osiedla. To monografia Marka Łuczaka pt. "Warszewo, Osów, Głębokie".
- Pierwszy raz Warszewo ukazało się w 2007 roku, obecnie po 4 latach doszło wiele nowych informacji od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Warszewo to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic miasta. Starałem się opisać nowe osiedla, budowę nowej szkoły, rewitalizację dawnego cmentarza przy ul. Wapiennej. W 2008 roku już po ukazaniu się pierwszego wydania książki, udało mi się wraz z Wojtkiem Zbaraszewskim ze stowarzyszenia Nasze Warszewo, Radkiem Porwichem z portalu Warszewo.pl i Radą Osiedla odbudować Pomnik Poległym Sportowcom przy ul. Podbórzańskiej. Dosłownie dwa miesiące temu udało mi się wreszcie zidentyfikować pomnik poświęcony cesarzowi przy ul. Wapiennej. Historia danej dzielnicy nigdy nie stoi w miejscu w sumie Warszewo zwiększyło swoją objętość prawie o połowę a do tego doszły opisy Osowa i Głębokiego, co przełożyło się na ponad 200 stronicową publikację.
Książka 28 sierpnia trafiła do Księgarni Zamkowej, Domu Księgarskiego J&J i Antykwariatu Pomorskiego. W sumie jest to już 16 publikacja z serii o szczecińskich dzielnicach. Z tym, że niektóre pozycje są wciąż rozbudowywane i np. Gocław, Golęcino wkrótce doczeka się swojego trzeciego, poszerzonego wydania. W tym tygodniu jak dobrze pójdzie do druku trafi jeszcze książka o dzielnicy Turzyn.

Patronem medialnym obchodów Dni Warszewa oraz książki "Warszewo, Osów, Głębokie" jest Głos Szczeciński oraz MM Moje Miasto.

Relację z obchodów Dni Warszewa znajdziecie na www.mmszczecin.pl


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto