Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci narzekają na trudności przychodni w przy ulicy Ku Słońcu

Redakcja MM
Redakcja MM
Te schody trzeba pokonać z wózkiem, żeby dostać się do przychodni – mówi Dominika Nowacka, mieszkanka Gumieniec
Te schody trzeba pokonać z wózkiem, żeby dostać się do przychodni – mówi Dominika Nowacka, mieszkanka Gumieniec Andrzej Szkocki
Wejście do przychodni przy ulicy Ku Słońcu dla matek z wózkami to nie lada wyzwanie. Najpierw trzeba pokonać schody przed wejściem, potem czekają kolejne przy wejściu na wysoki parter.

Spytaliśmy przedstawicielkę zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, czy przychodnie są zobowiązane do ułatwień obsługi pacjentów.

Przypomnijmy, że problem poruszaliśmy na naszych łamach w lipcu.

– Kiedy przyjechałam z dzieckiem, to nie miałam siły wnieść wózka po schodach – mówi Dominika Nowacka, mieszkanka Gumieniec. – Trzeba liczyć na pomoc przypadkowych osób.

Wózek jest ciężki, a nie można go zostawić na zewnątrz. Zdaniem pani Dominiki wystarczyłoby wykonać podjazd i to w czasie, kiedy właśnie trwa remont wejścia do budynku lecznicy.

– Przecież można zrobić to tanim kosztem – mówi pani Dominika. – Nikt nie wymaga skomplikowanej konstrukcji, tylko na przykład wykonanie nakładek na schody, przy pomocy takich prowadnic można wjechać wózkiem.

Zdaniem pani Dominiki wybudowanie podjazdu to wyraz szacunku dla pacjenta. – Czy przychodni nie zależy na pacjentach?

Skierowaliśmy także pytanie do biura prasowego do Narodowego Funduszu Zdrowia o to, czy na przychodniach spoczywa obowiązek zastosowania ułatwień dla pacjentów nie tylko dla rodziców z dziecięcymi wózkami, ale również niepełnosprawnych. –

Sprawdzenie, czy przychodnia spełnia warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z wymaganymi przepisami odbywa się na poziomie rejestracji dokonywanej: przez wojewodę – na etapie wpisywania podmiotu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej, bądź w przypadku indywidualnych praktyk – przez izbę lekarską lub pielęgniarską, w oparciu o opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – tłumaczy Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału NFZ.

– Podmiot, który nie ma pozytywnej opinii sanitarnej, nie może prowadzić działalności leczniczej, ponieważ nie otrzyma na to zgody.

Brak barier dla osób niepełnosprawnych oznacza lepszą dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia w konkursie ofert wyżej ocenia takiego świadczeniodawcę, który zapewnia niepełnosprawnym pacjentom podjazdy lub windy jego oferta uzyskuje dodatkowy punkt i ma szansę na wyższy kontrakt.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto