Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Zawadzkiego-Klonowica: Ziemia niczyja

joto
joto
Tereny osiedla Zawadzkiego-Klonowica ogólnie rzecz ujmując przynależą do trzech podmiotów gospodarczych. Są to spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz grunty stanowiące własność gminy.

Problem dotyczy terenów, których właścicielem jest miasto. Nie trzeba mieć planów osiedla, aby gołym okiem stwierdzić kto jest ich gospodarzem. Są to z reguły zaniedbane pasy i kawałki ziemi różnej wielkości od kilku do kilkuset metrów, zarosłe chwastami lub od dawna niekoszoną trawą.

Skąd wziął się problem? Dlaczego tak jest? Otóż większość wspólnot, które powstały przed laty, ma własność ograniczoną do obrysu budynku. Tymczasem do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest większy teren. Choćby po to, aby postawić śmietnik. Bywa też, że mieszkańcy wspólnot użytkują od lat tereny gminy parkując na nich samochody. Jednak zagospodarowaniem ich, dbaniem o czystość nie są zainteresowani.

Czas już rozwiązać problem i doprowadzić do regulacji tego chorego stanu. Miasto uważa, że nie może być tak, że wspólnoty korzystając z podwórek czy tymczasowych parkingów, brudząc i śmiecąc nie interesują się kto płaci za sprzątanie. Przecież gmina też jest członkiem wspólnot mieszkaniowych i zgodnie ze swoimi udziałami też będzie partycypowała w kosztach utrzymania.

Dlatego miasto chce, aby odpowiedzialność za te grunty wzięli ich użytkownicy. Bo choć teren jest gminny, to przecież użytkowany przez wspólnotę i to ona powinna o niego dbać.

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych idzie dalej i proponuje porozumienie: jeśli użytkowany teren wspólnota nie chce kupić lub dzierżawić to trudno - teren pozostaje gminy. Jednak wspólnota bierze na siebie jego utrzymanie, za co gmina nie pobiera opłat, na przykład za śmietnik, który stoi na jej terenie.

Wydaje się, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie i dlatego jako Rada Osiedla zachęcamy do przyjęcia tej propozycji. W przeciwnym razie będą nakładane mandaty za brud i bałagan jaki robią członkowie wspólnot na gruntach gminnych. Współpraca w tej kwestii z Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych może także zaowocować dofinansowaniem z budżetu miasta zagospodarowania podwórek.

Przykładem może tu być wspólnota mieszkaniowa Szafera 26 – 36 z naszego osiedla, która otrzymała ostatnio 165 tysięcy złotych na modernizację podwórka stanowiącego teren gminy. Za te pieniądze budowane jest nowoczesne boisko kryte tartanem, będą dla dzieci nowe huśtawki, zjeżdżalnie, powstaną nowe chodniki i pasy zieleni.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto