Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa

falkenburg
falkenburg
Dawny cmentarz wsi Niemierzyn (Nemitzer Friedhof), użytkowany był jeszcze w okresie powojennym. Na początku lat 70. uprzątnięto nagrobki i przekształcono go w park.

Jednym z najładniejszych szczecińskich parków jest Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa. Historia tego terenu rozpoczyna się 10 października 1868 r. kiedy to otwarto cmentarz Nemitzer Friedhof (Cmentarz Niemierzyński), powiększony ok. 1905 r. w kierunku Akademiestr, obecnej ul. Papieża Pawła VI.

Cmentarz otoczony był ceglanym murem (resztki tego muru widoczne są przy ul. Niemierzyńskiej) z żelaznymi kratami i solidną kutą bramą wejściową od strony ul. Niemierzyńskiej. W części od ul. Słowackiego, naprzeciw mostku na Rusałce, przy alei lipowej łączącej ul. J. Słowackiego z ul. Niemierzyńską znajdowała się kaplica cmentarna.

Na cmentarzu tym grzebano mieszkańców wsi Niemierzyn oraz szczecinian. Do najbardziej znanych osób pochowanych na tym cmentarzu należał XIX-wieczny niemiecki poeta i pisarz Robert Eduard Prutz, który urodził się i umarł w Szczecinie (30.05.1816, † 21.06.1872).

Cmentarz użytkowany był jeszcze w okresie powojenny w latach 1946-46 i nazywany był Cmentarzem Majdańskim. Po 1950 r. został zamknięty dla pochówków, a na początku lat 70 wszystkie nagrobki zostały usunięte i na terenie cmentarza urządzono park, nazwany z powodu dużego nagromadzenia interesującej roślinności ogrodem dendrologiczny.

Do tej pory na powierzchni około 15,5 ha widoczne są dawne cmentarne aleje i alejki, place, tarasy, schody oraz polodowcowe głazy i niezbyt dekoracyjna pamiątka z okresu II wojny światowej - schron przeciwlotniczy. Na terenie parku rosną piękne drzewa o imponujących rozmiarach i interesujących kształtach (zarejestrowano ponad 80 gatunków i odmian drzew i krzewów). Aż dziw bierze iż tylko jedno drzewo uznane jest za pomnik przyrody (jesion wyniosły porośnięty kwitnącym bluszczem pospolitym - rosnący w pobliżu przy ul. Niemierzyńskiej). Uwagę przyciągają także rzadkie w parkach szczecińskich drzewa i krzewy iglaste (samych cisów jest blisko 300).

Niedaleko budynku Akademii Rolniczej, przy ul. Słowackiego, ustawiony jest głaz z tabliczką w kształcie liścia dębu upamiętniającą profesora dr Stefana Kownasa - organizatora i pierwszego kierownika Katedry Botaniki AR w Szczecinie.

Silne emocje wzbudzają także obecne murki okalające park od ul. J. Słowackiego i ul. Niemierzyńskiej. Wykonane są one z pozostałości nagrobków. W wielu miejscach można odczytać różne napisy, które stały się inspiracją dla projektu Pani Karoliny Freino (więcej - http://www.officyna.art.pl/nagrobki.htm)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto