Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy groby bohaterów (wideo)

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
4 grudnia 1948 roku w areszcie przy ulicy Kaszubskiej rozstrzelano pięciu partyzantów. Po latach, na Cmentarzu Centralnym udało się odnaleźć mogiły bohaterów niepodległościowego podziemia.

Ekshumacja pozwoliła odkryć kulisy dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat. W mogiłach spoczywają partyzanci z Bojowego Oddziału Armii, których rozstrzelano 4 grudnia 1948 roku w celi aresztu śledczego przy ulicy Kaszubskiej.

W ekshumacji uczestniczyła Stefania Giedrys-Kalemba, córka Adama Giedrysa i córka chrzestna Zenona Łozickiego, partyzantów z BOA. My również uczestniczyliśmy w badaniach. Pod koniec lipca na naszych łamach ukazał się materiał dotyczący działalności BOA, ukazała się także w nim zapowiedź o dokonaniu ekshumacji. To dalszy ciąg tej historii.

- Matka Zenona i matka mojego ojca Adama były rodzonymi siostrami –
mówi Stefania Giedrys- Kalemba. – Ojciec za działalność partyzancką otrzymał karę więzienia, Zenon znalazł się wśród pięciu rozstrzelanych, miał zaledwie 22 lata. Przychodziłam nad te mogiły, nikt inny tego nie robił.

Po odkryciu czterech grobów okazało się, że w dwóch z nich znajdują się szczątki należące do partyzantów. W obu przypadkach czaszki były strzaskane. Wyroki śmierci oprawcy wykonali strzałem w głowę.

- Nazywamy to tzw. „strzałem katyńskim”. W podobny sposób rozstrzeliwano polskich oficerów w Katyniu – mówi Radosław Ptaszyński ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wraz z kolejnymi czekały na nas niespodzianki. Okazało się, że śp. Zenon Łozicki nie spoczywa w grobie oznaczonym jako jego. Znaleziono też guziki wojskowe z orzełkiem.

Kolejna partyzancka mogiła znajduje się prawdopodobnie pod krzakiem.

- W tym miejscu spoczywają prawdopodobnie wszyscy rozstrzelani: Wacław Borodziuk vel Kasprzyński, Edwarda Kokotko, Zenon Łozicki, Waldemar Klimczewski i Edmund Kosieradzki – mówi Radosław Ptaszyński.

Według informacji ze szczecińskiego IPN pogrzeb rozstrzelanych odbędzie się pod koniec tego roku.

- Zakończyliśmy pewien etap prac, czekamy na wyniki – mówi Agnieszka Gorczyca, asystent prasowy IPN.  

Fot. Marek Jaszczyński - Będę uczestniczyła w ekshumacji, sprawiedliwość zwycięża po latach, ci ludzie powinni doczekać się rehabilitacji - mówi Stefania Giedrys –Kalemba. - Pamiętam z dzieciństwa, gdy sąsiedzi mówili o bandytach, te słowa bolały. Mój ojciec długo był inwigilowany przez  służbę bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto